اخبار مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

کتاب الکترونیکی نور قم

بخش مکتوب و رسانه مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، کتاب الکترونیکی به دو صورت متنی و صوتی به مناسب میلاد حضرت معصومه و روز دختر با عنوان «نور قم» منتشر کرد.

در این کتاب به پنج پرسش پربسامد که درباره حضرت معصومه سلام الله علیها به مرکز ملی رسیده پاسخ داده شده است.

 در این کتاب به پرسش های: "جایگاه حضرت معصومه سلام الله علیها، پاداش زیارت حضرت، القاب حضرت، مفهوم سنجی روایت دختران حسنه اند و جایگاه دختران در روایات"  پاسخ داده شده است.

لینک دانلود کتاب: https://mmps.ir/LqIds

پاسخگویی دانش آموزی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، در این جلسه که  به صورت حضوری در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی مجموعه برگزار گردید، به پرسش های دانش آموزان نمونه دولتی دوره متوسطه دوم در گروه های تخصصی (فقه و احکام، تاریخ و سیره، اخلاق و تربیت، سیاسی اجتماعی، کلام و اعتقادات و مشاوره و روانشناسی) پاسخ داده شد.

در ابتدای این جلسه  حجت الاسلام والمسلمین پورمدنی، رئیس اداره پاسخگویی فضای مجازی مرکز ملی به معرفی بخش های مختلف مرکز پرداخت. 

پس از این سخنرانی، دانش‌آموزان طبق تخصص کارشناسان مجموعه، با تشکیل حلقه‌های خودجوش پرسش و پاسخ، به بیان سوالات و نظرات خود با کارشناسان مرکز ملی پرداخته و پاسخ‌های کارشناسان را شنیده و به بحث گذاشتند.

از نکات قابل تامل و تکراری در این جلسه، عدم شناخت دانش‌آموزان نسبت به بسترهای ارتباطی برای پرسش و گفتگو با کارشناسان مجموعه‌های حوزوی و ایجاد اقبال چشمگیر به این امر، بعد از بحث و گفتگو با کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی بود که بعد از برگزاری این جلسه  و بر اساس نظرسنجی از برخی از آنان، دانش آموزان مایل به حضور کارشناسان مرکز در مدارس سمپاد به صورت مستمر بودند.

حضور مرکز ملی پاسخگویی در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب نهران
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی "مسئول غرفه این مرکز در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران" تصریح کرد: مركز ملي پاسخ گويي به سوالات ديني ني

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی، مجتبی احمدنژاد "مسئول غرفه این مرکز در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران" تصریح کرد: مركز ملي پاسخ گويي به سوالات ديني نيز با حضور روزانه پنج نفر از كارشناسان اين مركز به صورت تخصصي پاسخ گوي سوالات، شبهات و مشاوره ديني به بازديد كنندگان بوده است.

مجتبی احمدنژاد با بیان این‌که همه روزه کارشناس روحانی متخصص در غرفه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی حضور دارند و پاسخگوی سوالات مردم هستند، اظهار داشت: گروه‌های اعتقادات، احکام، اخلاق و خانواده، تاریخ اسلام و مشاوره روان‌شناسی در این غرفه فعال هستند و کارشناسان هر گروه (که علاوه بر فارغ التحصیل بودن سطوح حوزوی، حداقل مدرک کارشناسی ارشد این رشته‌ها را دارند) به صورت تخصصی به سوالات پاسخ می‌دهند.
وی در پاسخ به این سوال که چه پرسش‌هایی بیشتر مطرح می‌شود، توضیح داد: یشترین سؤالات چند روز اخیر در نمایشگاه: آشنایی قبل ازدواج، فلسفه حجاب، حجاب اجباری، توبه، افسردگی، تربیت فرزند، احکام مسافر،  رفراندوم، کارآمدی نظام، حکومت دینی، تربیت کودک، مهارت های همسرداری، آموزش موسیقی، خمس و تقلید بوده است.
احمدنژاد اضافه کرد: سوالاتی درباره تاریخ اسلام، زرتشت، کوروش، ایران باستان، ایران و  اسلام، فمنیست، تناسخ، سحر و  جادو و جهان موازی نیز جزو پرسش های پربسامد این روزها بوده است.

این کارشناس مذهبی که در سال های گذشته به صورت منظم و مستمر مدیریت غرفه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی را به عهده داشته، درباره دشواری‌های ماموریت همکارانش گفت: همکاران مرکز به حسب وظیفه همه روزه ساعت ۷ صبح از قم به سمت تهران برای حضور در نمایشگاه حرکت و تا ساعت ۲۰ آماده پاسخگویی می باشند.

ایشان با اعلام این خبر که مرکز ملی روزانه از طریق تلفن و فضای مجازی حداقل به ۱۰ هزار سوال پاسخ می دهد بیان کرد: با توجه به درخواست پرسشگران برای پاسخگویی چهره به چهره وعده ما برای این عزیزان حضور در نمایشگاه قرآن، نمایشگاه کتاب و متروی تهران می باشد.

احمدنژاد اظهار داشت: هموطنان عزیز می توانند جهت دریافت لینک را های ارتباطی با مرکز ملی عدد ۱ را به شماره ۳۰۰۰۹۶۴۰۰۰ ارسال کنند و در جریان مسیرهای پاسخگویی قرار گیرند.

گامی دیگر در حضور فعال مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در عرصه مجازی
همگام با انتشار محتواهای تولیدی این مرکز در سکوهای مجازی ایرانی، گروه پاسخگویی فضای مجازی، صفحه مرکز در در شبکه اجتماعی ویسگون نیز فعال کرده و محتواها در این سک

همگام با انتشار محتواهای تولیدی این مرکز در سکوهای مجازی ایرانی، گروه پاسخگویی فضای مجازی، صفحه مرکز در در شبکه اجتماعی ویسگون نیز فعال کرده و محتواها در این سکوی مجازی نیز منتشر می گردند.

✳️ مخاطبان گرامی می توانند برای مشاهده و بازنشر محتواهای منتشر شده  درشبکه اجتماعی ویسگون به آیدی مرکز pasokhgoo@ مراجعه نمایند و یا برای عضویت و دنبال کردن صفحه مرکز در شبکه اجتماعی ویسگون روی لینک زیر کلیک کنند. 
mmps.ir/wisgoon
 

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی منتشر کرد:
به همت کارشناسان فقه مرکز ملی پاسخگویی، ۴۶ کلیپ با موضوع احکام ضروری روزه داران، توسط بخش رسانه تدوین و انتشار یافت.
احکام روزه

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، 46 کلیپ با موضوع احکام ماه رمضان توسط بخش رسانه تولید و انتشار یافت.

علاقمندان می توانند جهت استفاده و نشر این کلیپ ها به سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی به نشانی https://pasokhgoo.ir/video  مراجعه نمایید.

مسائل پاسخ داده شده به احکام ماه مبارک رمضان به شرح ذیل است:

زمان نیت روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98625

حکم نیت نکردن عمدی روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98626

حکم روزه یوم الشک

https://pasokhgoo.ir/node/98627

فراموش کردن نیت روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98628

حکم برگشت از نیت روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98629

تاثیر قضا شدن نماز صبح بر روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98630

حکم خوردن سحری

https://pasokhgoo.ir/node/98631

حکم جویدن آدامس برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98632

حکم مزه کردن غذا در حال روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98633

حکم باقی ماندن مزه غذا بر روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98634

تصور غذا و بلعیدن آب دهان برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98635

حکم بلعیدن خلط سرو سینه برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98636

حکم خلال دندان برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98637

حکم مسواک در حال روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98638

مزه خمیر دندان برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98639

حکم سرمه کشیدن روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98640

حکم آرایش کردن روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98641

مصرف قرص و دارو بدون آب، برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98642

حکم قرص زیرزبانی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98643

حکم آمپول تقویتی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98644

حکم آمپول بی حسی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98645

حکم تزریق واکسن در روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98646

حکم سرم برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98647

حکم رجوع به مرجع دیگر در احتیاط واجب

https://pasokhgoo.ir/node/98648

باقی ماندن بر فتوای مرجع مرحوم، مطابق با فتوای ایشان

https://pasokhgoo.ir/node/98649

حکم تزریق خون برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98650

حکم اهدای خون در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98651

حکم قطره چکاندن در چشم و گوش

https://pasokhgoo.ir/node/98652

حکم جماع در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98654

حکم احتمال احتلام در خواب در حال روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98655

دیدن تصاویر مستهجن و باطل شدن روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98656

بقای عمدی بر جنابت تا اذان صبح

https://pasokhgoo.ir/node/98657

فراموشی غسل جنابت و روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98658

ندانستن حکم باقی ماندن بر جنابت تا اذان صبح

https://pasokhgoo.ir/node/98659

حکم مسح میت برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98660

حکم فرو بردن سر در آب برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98662

حکم دروغ بستن به خدا و ائمه علیهم السلام در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98663

حکم دود سیگار در روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98664

حکم روزه در صورت ادامه مریضی تا ماه رمضان آینده

https://pasokhgoo.ir/node/98665

حکم روزۀ زنان شیرده یا باردار

https://pasokhgoo.ir/node/98666

حکم سفر برای فرار از روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98667

حکم اسپری تنفسی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98668

حکم بوییدن گل و استعمال عطرو ادکلان

https://pasokhgoo.ir/node/98669

حکم رنگ کردن و حنا زدن مو در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98670

حجت الاسلام علی مخدوم، رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به آغاز فعالیت این مرکز در نیمه شعبان سال 86 به خبرنگار شبستان گفت: اولین مرکز پاسخگویی...

رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی 20 درصد از سوالات ارسالی به این مرکز را مربوط به مباحث مهدوی دانست.
حجت الاسلام علی مخدوم، رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به آغاز فعالیت این مرکز در نیمه شعبان سال 86 به خبرنگار شبستان گفت: اولین مرکز پاسخگویی به سوالات دینی پس از انقلاب اسلامی مربوط به دفتر تبلیغات اسلامی است که سوالات دینی را به صورت تلفنی کتبی و یا اینترنتی پاسخ می دهد.

 

رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی 20 درصد از سوالات ارسالی به این مرکز را مربوط به مباحث مهدوی دانست. حجت الاسلام علی مخدوم، رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به آغاز فعالیت این مرکز در نیمه شعبان سال 86 به خبرنگار شبستان گفت: اولین مرکز پاسخگویی به سوالات دینی پس از انقلاب اسلامی مربوط به دفتر تبلیغات اسلامی است که سوالات دینی را به صورت تلفنی کتبی و یا اینترنتی پاسخ می دهد. وی پاسخ به سوالات مهدوی را در حوزه وظایف گروه کلام مرکز خواند و گفت: 15 تا 20 درصد از کل تماس هایی که با مرکز گرفته می شود و دوباره مباحث اعتقادی و مباحث مربوط به امامت و مهدویت است و موضوعی که پرسشگران بیشتر با آن درگیر هستند مربوط به مباحث خرافی و فرقه های انحرافی است. وی درباره میزان سوالات رسیده به مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی اظهار کرد: به طور متوسط روزانه 5500 و ماهیانه 14 هزار تماس با مرکز گرفته می شود و مردم در قالب این تماس ها موضوعات، شبهات و سوالات مختلف دینی را از کارشناسان می پرسند. وی سطح تحصیلات کارشناسی مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی را کارشناسی ارشد و بالاتر از آن دانست و بیان کرد: کارشناسان مرکز با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در گروه های علوم قرآنی، حدیث، مباحث اعتقادی و کلام، ادیان و مذاهب، فلسفه، عرفان، اخلاق، تاریخ اسلام و احکام و مشاوره روانشناسی سوالات مردم را پاسخگو هستند. حجت الاسلام مخدوم درباره نحوه پاسخگویی به سوالات دینی خاطرنشان کرد: علاقه مندان می توان از طریق شماره 096400 تماس حاصل کرده و جواب سوال خود را دریافت کنند و یا سوالات خود را به صندوق پستی 371851197 ارسال و جواب خود را حداکثر تا 20 روز بعد بگیرند. وی پاسخگوی آن لاین را یکی دیگر از راه های ارتباط با مرکز دانست و گفت: سایت اینترنتی www.pasokhgoo.ir آماده دریافت سوالات و شبهات و ارایه پاسخ به آنها است به زودی تا پیش از ماه رمضان چت روم هایی نیز برای ارتباط مستقیم کارشناسان با پرسشگران برقرار می شود.

طی جلسه ای صورت گرفت؛
رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی و دبیر ستاد همکاری حوزه و آموزش و پرورش تفاهم نامه همکاری میان دو مجموعه را امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، حجت الاسلام محمدجواد اصغری «رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی» و حجت الاسلام حمید نیکزاد «مشاور وزیر و دبیر ستاد همکاری حوزه و آموزش و پرورش» تفاهم نامه همکاری میان دو مجموعه را امضا کردند.

موضوع این تفاهم نامه هم افزایی و همکاری طرفین در راستای تبیین، تعمیق و تعالی فرهنگ دینی، ارتقاء بصیرت سیاسی و گسترش ارزش‌های انقلابی در مدارس استعداد درخشان (سمپاد) از طریق پاسخگویی برخط (آنلاین) و برون خط (آفلاین) به پرسش های دانش آموزان و فرهنگیان (اعم از معلم و مربی) و توانمندسازی روحانیون طرح روشنا می باشد.

محورهای اصلی این تفاهم نامه توانمندسازی فکری و اعتقادی دانش آموزان همزمان با فعالیت‏های علمی، پاسخگویی تخصصی به سؤالات در محورهای مشاوره و روانشناسی، اعتقادی، قرآنی، حدیثی، تاریخی، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی، فقه و احکام؛ پاسخگویی چهره به چهره به دانش آموزان و معلمان؛ برگزاری کارگاه های تخصصی مسئله ‏محور در پاسخ به سؤالات و شبهات؛ تولید محتوای چند رسانه ای براساس داده ها و پرسش های پرتکرار دانش آموزی است.

شایان ذکر است طرح پاسخگویی چهره به چهره در مدارس سمپاد از سال گذشته در مرکز ملی پاسخگویی آغاز گردید که مورد استقبال دانش آموزان و مسئولان سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) قرار گرفت.

این برنامه تا کنون در مدارس استان های قم، سمنان و اصفهان برگزار شد و بناست در سال جاری به سایر استان ها تعمیم یابد.

طی جلسه ای برگزار شد:
طی جلسه‏ ای برنامه ‏های عملیاتی پاسخگویی دینی در مدارس سمپاد استان اصفهان طرح و بررسی گردید.
تعامل مرکز ملی پاسخگویی با اداره سمپاد استان اصفهان

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، طی جلسه ‏ای با حضور حجت الاسلام پورنوروز به نمایندگی از حجت الاسلام دکتر اصغری «رئیس مرکز ملی پاسخگویی»، حجت الاسلام علیجانی «رئیس نمایندگی مرکز ملی شعبه اصفهان» و دکتر احسان صنعتکار «رئیس اداره سمپاد آموزش و پرورش استان اصفهان» برنامه‏ های عملیاتی حضور کارشناسان پاسخگو در مدارس سمپاد استان اصفهان طی سال جاری بررسی شد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام پورنوروز ضمن معرفی مرکز ملی پاسخگویی، گزارشی از روند فعالیت های مرکز در مدارس استعدادهای درخشان ارائه کرد و در ادامه پیشنهادهای اجرایی برای آغاز پرسش و پاسخ دینی طی سال تحصیلی جاری در مدارس سمپاد استان اصفهان بررسی گردید.

حجت الاسلام علیجانی نیز با اشاره به تجربه موفق فعالیت ‏های میدانی و چهره به چهره در شهر اصفهان با حضور کارشناسان پاسخگو، بر آمادگی برای حضور در مدارس تاکید کرد.

در این جلسه دکتر صنعتکار با تاکید بر اهمیت برنامه‏ های گفتگومحور در مدارس، فعالیت‏ های مرکز در مدارس استعدادهای درخشان را مفید و البته ضروری قلمداد کرد و آمادگی همه جانبه اداره کل استان جهت حضور کارشناسان در 24 مدارس استان اصفهان را اعلام کرد.

شایان ذکر است برنامه پاسخگویی میدانی در مدارس استعدادهای درخشان از سال گذشته طی تفاهم‏ نامه مرکز ملی پاسخگویی و سازمان پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) آغاز شد و بناست در سال جاری در شش استان کشور امتداد یابد.

از سوی بخش مکتوب و رسانه مرکز ملی پاسخگویی صورت گرفت؛
کتاب «صهیونیسم مسیحی» به همت گروه کلام و اعتقادات بخش مکتوب مرکز ملی پاسخگویی تالیف و منتشر شد.
کتاب صهیونیسم مسیحی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، به همت گروه کلام و اعتقادات بخش مکتوب مرکز، کتاب «صهیونیسم مسیحی» در قالب سؤالات پرتکرار تدوین و منتشر شد.

محتوای این کتاب با موضوعات زیر می باشد

1. صهیونیسم مسیحی و یهودیت    
2. ایونجلیسم و صهیونیسم مسیحی    
3. مورمون‌های صهیونیست   
4. صهیونیسم مسیحی و نشانه‌های آخرالزمان    
5. جنگ آرماگدون 

علاقمندان می‏توانند جهت استفاده و نشر این کتاب می‏توانند از طریق پیوند http://mmps.ir/mcJGl  فایل کتاب را دریافت نمایند.

 

از سوی بخش مکتوب و رسانه مرکز ملی پاسخگویی صورت گرفت؛
کتاب «جنگ تحمیلی» به همت بخش سیاسی و اجتماعی مرکز ملی پاسخگویی تالیف و منتشر شد.
تالیف و انتشار کتاب «جنگ تحمیلی»

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، به همت بخش سیاسی و اجتماعی، کتاب «جنگ تحمیلی» در قالب سؤالات پرتکرار در حوزه دفاع مقدس به قلم حجت الاسلام روح الله جلالی و دکتر محمدرضا عبدالله پور تدوین و منتشر شد.

بخش قابل توجهی از نسل فکری امروز، بیش از آنکه جنگ هشت‌ساله ایران و عراق را گرامی دارد، مسائل آن را به دادگاه ذهنش می‌کشاند. رسالت جدی ما، یک‌طرفه برگزار نشدن این دادگاه است. در این راستا، کتاب «جنگ تحمیلی» به همت بخش سیاسی و اجتماعی مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی و به قلم کارشناسان این بخش، برای بررسی و دفاع از بخشی از این محکمه، به‌صرت الکترونیکی منتشر شده است.

در این کتاب دلیل گرامیداشت آغاز جنگ، ماجرای تحریک صدام به جنگ، میزان حضور روحانیون در جنگ، پیروز جنگ، دلیل استفاده از نوجوانان در جنگ، میزان کمک سلاح‌های شاه به جنگ و شبهات آمارسازی در رابطه با شهدای گمنام به عنوان شروعی در این مسیر به بحث و تحلیل گذاشته شده است.

این کتاب در قالب پاسخ تفصیلی در 80 صفحه تهیه و تنظیم شده است و سطح آگاهی و بینشی خواننده را در مسئلۀ دفاع مقدس بالا خواهد برد.

علاقمندان می‏توانند جهت استفاده و نشر این کتاب می‏توانند از طریق پیوند https://mmps.ir/rPPWp فایل کتاب را دریافت نمایند.

صفحه‌ها