اخبار مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

کتاب الکترونیکی نور قم

بخش مکتوب و رسانه مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، کتاب الکترونیکی به دو صورت متنی و صوتی به مناسب میلاد حضرت معصومه و روز دختر با عنوان «نور قم» منتشر کرد.

در این کتاب به پنج پرسش پربسامد که درباره حضرت معصومه سلام الله علیها به مرکز ملی رسیده پاسخ داده شده است.

 در این کتاب به پرسش های: "جایگاه حضرت معصومه سلام الله علیها، پاداش زیارت حضرت، القاب حضرت، مفهوم سنجی روایت دختران حسنه اند و جایگاه دختران در روایات"  پاسخ داده شده است.

لینک دانلود کتاب: https://mmps.ir/LqIds

پاسخگویی دانش آموزی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، در این جلسه که  به صورت حضوری در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی مجموعه برگزار گردید، به پرسش های دانش آموزان نمونه دولتی دوره متوسطه دوم در گروه های تخصصی (فقه و احکام، تاریخ و سیره، اخلاق و تربیت، سیاسی اجتماعی، کلام و اعتقادات و مشاوره و روانشناسی) پاسخ داده شد.

در ابتدای این جلسه  حجت الاسلام والمسلمین پورمدنی، رئیس اداره پاسخگویی فضای مجازی مرکز ملی به معرفی بخش های مختلف مرکز پرداخت. 

پس از این سخنرانی، دانش‌آموزان طبق تخصص کارشناسان مجموعه، با تشکیل حلقه‌های خودجوش پرسش و پاسخ، به بیان سوالات و نظرات خود با کارشناسان مرکز ملی پرداخته و پاسخ‌های کارشناسان را شنیده و به بحث گذاشتند.

از نکات قابل تامل و تکراری در این جلسه، عدم شناخت دانش‌آموزان نسبت به بسترهای ارتباطی برای پرسش و گفتگو با کارشناسان مجموعه‌های حوزوی و ایجاد اقبال چشمگیر به این امر، بعد از بحث و گفتگو با کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی بود که بعد از برگزاری این جلسه  و بر اساس نظرسنجی از برخی از آنان، دانش آموزان مایل به حضور کارشناسان مرکز در مدارس سمپاد به صورت مستمر بودند.

حضور مرکز ملی پاسخگویی در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب نهران
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی "مسئول غرفه این مرکز در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران" تصریح کرد: مركز ملي پاسخ گويي به سوالات ديني ني

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی، مجتبی احمدنژاد "مسئول غرفه این مرکز در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران" تصریح کرد: مركز ملي پاسخ گويي به سوالات ديني نيز با حضور روزانه پنج نفر از كارشناسان اين مركز به صورت تخصصي پاسخ گوي سوالات، شبهات و مشاوره ديني به بازديد كنندگان بوده است.

مجتبی احمدنژاد با بیان این‌که همه روزه کارشناس روحانی متخصص در غرفه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی حضور دارند و پاسخگوی سوالات مردم هستند، اظهار داشت: گروه‌های اعتقادات، احکام، اخلاق و خانواده، تاریخ اسلام و مشاوره روان‌شناسی در این غرفه فعال هستند و کارشناسان هر گروه (که علاوه بر فارغ التحصیل بودن سطوح حوزوی، حداقل مدرک کارشناسی ارشد این رشته‌ها را دارند) به صورت تخصصی به سوالات پاسخ می‌دهند.
وی در پاسخ به این سوال که چه پرسش‌هایی بیشتر مطرح می‌شود، توضیح داد: یشترین سؤالات چند روز اخیر در نمایشگاه: آشنایی قبل ازدواج، فلسفه حجاب، حجاب اجباری، توبه، افسردگی، تربیت فرزند، احکام مسافر،  رفراندوم، کارآمدی نظام، حکومت دینی، تربیت کودک، مهارت های همسرداری، آموزش موسیقی، خمس و تقلید بوده است.
احمدنژاد اضافه کرد: سوالاتی درباره تاریخ اسلام، زرتشت، کوروش، ایران باستان، ایران و  اسلام، فمنیست، تناسخ، سحر و  جادو و جهان موازی نیز جزو پرسش های پربسامد این روزها بوده است.

این کارشناس مذهبی که در سال های گذشته به صورت منظم و مستمر مدیریت غرفه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی را به عهده داشته، درباره دشواری‌های ماموریت همکارانش گفت: همکاران مرکز به حسب وظیفه همه روزه ساعت ۷ صبح از قم به سمت تهران برای حضور در نمایشگاه حرکت و تا ساعت ۲۰ آماده پاسخگویی می باشند.

ایشان با اعلام این خبر که مرکز ملی روزانه از طریق تلفن و فضای مجازی حداقل به ۱۰ هزار سوال پاسخ می دهد بیان کرد: با توجه به درخواست پرسشگران برای پاسخگویی چهره به چهره وعده ما برای این عزیزان حضور در نمایشگاه قرآن، نمایشگاه کتاب و متروی تهران می باشد.

احمدنژاد اظهار داشت: هموطنان عزیز می توانند جهت دریافت لینک را های ارتباطی با مرکز ملی عدد ۱ را به شماره ۳۰۰۰۹۶۴۰۰۰ ارسال کنند و در جریان مسیرهای پاسخگویی قرار گیرند.

گامی دیگر در حضور فعال مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در عرصه مجازی
همگام با انتشار محتواهای تولیدی این مرکز در سکوهای مجازی ایرانی، گروه پاسخگویی فضای مجازی، صفحه مرکز در در شبکه اجتماعی ویسگون نیز فعال کرده و محتواها در این سک

همگام با انتشار محتواهای تولیدی این مرکز در سکوهای مجازی ایرانی، گروه پاسخگویی فضای مجازی، صفحه مرکز در در شبکه اجتماعی ویسگون نیز فعال کرده و محتواها در این سکوی مجازی نیز منتشر می گردند.

✳️ مخاطبان گرامی می توانند برای مشاهده و بازنشر محتواهای منتشر شده  درشبکه اجتماعی ویسگون به آیدی مرکز pasokhgoo@ مراجعه نمایند و یا برای عضویت و دنبال کردن صفحه مرکز در شبکه اجتماعی ویسگون روی لینک زیر کلیک کنند. 
mmps.ir/wisgoon
 

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی منتشر کرد:
به همت کارشناسان فقه مرکز ملی پاسخگویی، ۴۶ کلیپ با موضوع احکام ضروری روزه داران، توسط بخش رسانه تدوین و انتشار یافت.
احکام روزه

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، 46 کلیپ با موضوع احکام ماه رمضان توسط بخش رسانه تولید و انتشار یافت.

علاقمندان می توانند جهت استفاده و نشر این کلیپ ها به سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی به نشانی https://pasokhgoo.ir/video  مراجعه نمایید.

مسائل پاسخ داده شده به احکام ماه مبارک رمضان به شرح ذیل است:

زمان نیت روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98625

حکم نیت نکردن عمدی روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98626

حکم روزه یوم الشک

https://pasokhgoo.ir/node/98627

فراموش کردن نیت روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98628

حکم برگشت از نیت روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98629

تاثیر قضا شدن نماز صبح بر روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98630

حکم خوردن سحری

https://pasokhgoo.ir/node/98631

حکم جویدن آدامس برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98632

حکم مزه کردن غذا در حال روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98633

حکم باقی ماندن مزه غذا بر روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98634

تصور غذا و بلعیدن آب دهان برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98635

حکم بلعیدن خلط سرو سینه برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98636

حکم خلال دندان برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98637

حکم مسواک در حال روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98638

مزه خمیر دندان برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98639

حکم سرمه کشیدن روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98640

حکم آرایش کردن روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98641

مصرف قرص و دارو بدون آب، برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98642

حکم قرص زیرزبانی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98643

حکم آمپول تقویتی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98644

حکم آمپول بی حسی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98645

حکم تزریق واکسن در روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98646

حکم سرم برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98647

حکم رجوع به مرجع دیگر در احتیاط واجب

https://pasokhgoo.ir/node/98648

باقی ماندن بر فتوای مرجع مرحوم، مطابق با فتوای ایشان

https://pasokhgoo.ir/node/98649

حکم تزریق خون برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98650

حکم اهدای خون در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98651

حکم قطره چکاندن در چشم و گوش

https://pasokhgoo.ir/node/98652

حکم جماع در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98654

حکم احتمال احتلام در خواب در حال روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98655

دیدن تصاویر مستهجن و باطل شدن روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98656

بقای عمدی بر جنابت تا اذان صبح

https://pasokhgoo.ir/node/98657

فراموشی غسل جنابت و روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98658

ندانستن حکم باقی ماندن بر جنابت تا اذان صبح

https://pasokhgoo.ir/node/98659

حکم مسح میت برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98660

حکم فرو بردن سر در آب برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98662

حکم دروغ بستن به خدا و ائمه علیهم السلام در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98663

حکم دود سیگار در روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98664

حکم روزه در صورت ادامه مریضی تا ماه رمضان آینده

https://pasokhgoo.ir/node/98665

حکم روزۀ زنان شیرده یا باردار

https://pasokhgoo.ir/node/98666

حکم سفر برای فرار از روزه

https://pasokhgoo.ir/node/98667

حکم اسپری تنفسی برای روزه دار

https://pasokhgoo.ir/node/98668

حکم بوییدن گل و استعمال عطرو ادکلان

https://pasokhgoo.ir/node/98669

حکم رنگ کردن و حنا زدن مو در روزه داری

https://pasokhgoo.ir/node/98670

حجت الاسلام علی مخدوم، رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به آغاز فعالیت این مرکز در نیمه شعبان سال 86 به خبرنگار شبستان گفت: اولین مرکز پاسخگویی...

رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی 20 درصد از سوالات ارسالی به این مرکز را مربوط به مباحث مهدوی دانست.
حجت الاسلام علی مخدوم، رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به آغاز فعالیت این مرکز در نیمه شعبان سال 86 به خبرنگار شبستان گفت: اولین مرکز پاسخگویی به سوالات دینی پس از انقلاب اسلامی مربوط به دفتر تبلیغات اسلامی است که سوالات دینی را به صورت تلفنی کتبی و یا اینترنتی پاسخ می دهد.

 

رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی 20 درصد از سوالات ارسالی به این مرکز را مربوط به مباحث مهدوی دانست. حجت الاسلام علی مخدوم، رییس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی با اشاره به آغاز فعالیت این مرکز در نیمه شعبان سال 86 به خبرنگار شبستان گفت: اولین مرکز پاسخگویی به سوالات دینی پس از انقلاب اسلامی مربوط به دفتر تبلیغات اسلامی است که سوالات دینی را به صورت تلفنی کتبی و یا اینترنتی پاسخ می دهد. وی پاسخ به سوالات مهدوی را در حوزه وظایف گروه کلام مرکز خواند و گفت: 15 تا 20 درصد از کل تماس هایی که با مرکز گرفته می شود و دوباره مباحث اعتقادی و مباحث مربوط به امامت و مهدویت است و موضوعی که پرسشگران بیشتر با آن درگیر هستند مربوط به مباحث خرافی و فرقه های انحرافی است. وی درباره میزان سوالات رسیده به مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی اظهار کرد: به طور متوسط روزانه 5500 و ماهیانه 14 هزار تماس با مرکز گرفته می شود و مردم در قالب این تماس ها موضوعات، شبهات و سوالات مختلف دینی را از کارشناسان می پرسند. وی سطح تحصیلات کارشناسی مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی را کارشناسی ارشد و بالاتر از آن دانست و بیان کرد: کارشناسان مرکز با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در گروه های علوم قرآنی، حدیث، مباحث اعتقادی و کلام، ادیان و مذاهب، فلسفه، عرفان، اخلاق، تاریخ اسلام و احکام و مشاوره روانشناسی سوالات مردم را پاسخگو هستند. حجت الاسلام مخدوم درباره نحوه پاسخگویی به سوالات دینی خاطرنشان کرد: علاقه مندان می توان از طریق شماره 096400 تماس حاصل کرده و جواب سوال خود را دریافت کنند و یا سوالات خود را به صندوق پستی 371851197 ارسال و جواب خود را حداکثر تا 20 روز بعد بگیرند. وی پاسخگوی آن لاین را یکی دیگر از راه های ارتباط با مرکز دانست و گفت: سایت اینترنتی www.pasokhgoo.ir آماده دریافت سوالات و شبهات و ارایه پاسخ به آنها است به زودی تا پیش از ماه رمضان چت روم هایی نیز برای ارتباط مستقیم کارشناسان با پرسشگران برقرار می شود.

برگزاری پویش به مناسبت دهه کرامت
پویش «فرزندانا»

به گزارش روابط‌ عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، به مناسبت دهه کرامت، پویشی تحت عنوان «فرزندانا» برای نوجوانان ١٣ تا ١٧ ساله آینده‌ ساز انقلاب اسلامی، طراحی شده و در حال اجراست. 

نوجوانان عزیز برای شرکت در این پویش می توانند به سکوی رسمی مرکز ملی به آدرس (pasokhgoo@) در پیام رسان های ایتا، بله و سروش مراجعه کرده و ضمن بهره‌مندی از محتوای متناسب فرهنگی معرفتی، در دیگر مسابقات نیز شرکت نمایند.

زمان: از میلاد با سعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها تا ولادت موفو‌ر السرور حضرت امام رضا علیه‌السلام

 

طی مراسمی با حضور مشاور وزیر آموزش و پرورش روی داد:
طی مراسمی با حضور مشاور وزیر آموزش و پرورش از مجموعه 5 جلدی کتاب های «پرسش و پاسخ های دانش آموزی» رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی، به همت گروه مکتوب مرکز ملی پاسخگویی و با حجت الاسلام والمسلمین حمید نیکزاد «مشاور وزیر آموزش و پرورش»، حجت الاسلام علی مخدوم «مدیر حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی»، حجت الاسلام دکتر محمد جواد اصغری «رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی» و مولفان و مدیران مرکز ملی از این مجموعه رونمایی گردید.

در این جلسه مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: کار برای کودک و نوجوان، دانش آموزان و آموزش و پرورش در کلام و سخن ها بسیار است اما دستگاه ها و نهادهای کشور برای کمک به آموزش و پرورش باید فراتر از سخن گام عملی بردارند و یاری رسان آموزش و پرورش باشند.

دبیرستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش با طرح چند پرسش بر اهمیت توجه به آموزش و پرورش و مدرسه تأکید کرد و افزود: حوزه امروز، ورودی خود را از کجا تأمین می‌کند؟ بدون تردید طلبه‌ای نداریم که در مدرسه درس نخوانده باشد، آیا حوزه می‌تواند نسبت به مدرسه بی تفاوت باشد؟ آیا نگاه حوزه به آموزش است یا تربیت؟ کدامیک اولویت است؟ قطعا پرورش و تربیت اولویت اول حوزه است حال سوال اینجاست که آیا حوزه می تواند نقشی که در روح و جان دانش آموز در طول ۱۲ سال بسته شده را به راحتی تغییر دهد؟ («اَلْعِلمُ فی الصِّغَرِ کَالنَّقْش فی الْحَجَرِ») اینها سوالات جدی است که باید در مورد آن به جمع بندی رسید.

وی به گروه های مرجع و تأثیر گذار دانش آموزان اشاره کرد و گفت: خانواده، مدرسه و جامعه سه رکن مرجع تأثیر گذار بر دانش آموزان و به طور کلی جوانان و نوجوان هستند که از این میان سهم خانواده نسبت به مدرسه خیلی بالاتر است.

حجت الاسلام نیکزاد بیان کرد: در این میان بهترین نهاد اثر گذار بر خانواده، مدرسه و آموزش و پرورش است، اثرگذاری که یک مدیر در مدرسه و به دنبال آن در خانواده دانش آموزان دارد بسیار حائز اهمیت است، ما به این ظرفیت چندان توجه نکرده ایم. خانواده بنیادی ترین سلول جامعه است، چیزی که غرب آن را مورد هجوم قرار داده و از بین برده است.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در ادامه با تاکید بر اینکه توجه به مقوله مدرسه و دانش آموز باید مطالبه جدی حوزه علمیه باشد، تصریح کرد: به تعبیر رهبر معظم انقلاب نظام تعلیم و تربیت با سایر نظام‌ها قابل مقایسه نیست؛ بهترین نهاد برای اثرگذاری بر خانواده و به تبع آن دانش آموزان مدرسه است که از این ظرفیت باید بیش از پیش توجه نماییم.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد اصغری، رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی گفت: بحمدالله طی سالهای اخیر حضور موفق روحانیون در قالب طرح امین، شاغلین فعال در آموزش و پرورش، سرباز طلبه، برخی مربیان پرورشی به صورت میدانی در محیط مدرسه شاهد اثرگذاری ارزشمندی آنان بوده ایم.

وی افزود: در همین راستا به جهت اهمیت موضوع دانش آموزان و دغدغه های فکری آنان اقدام به تألیف یک دوره ۵ جلدی با رویکرد دانش آموزی و متناسب با موضوع آموزش و پرورش منتشر کرده ایم.

اصغری با بیان اینکه حضور فعال در عرصه کودک و نوجوان و به ویژه نگاه به دانش آموزان مطالبه جدی ریاست دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه می باشد، ادامه داد: در این کتاب که حاوی سؤالات دانش آموزی به صورت خاص می باشد، و در آینده طبق دستور ریاست محترم دفتر سعی بر آن خواهیم داشت که یک تجربه نگاری ویژه پیرامون حضور کارشناسان پاسخگو در مدارس داشته باشیم.

وی بیان کرد: این مجموعه حاوی نکته نظرات، سؤالات مطرح شده از سوی دانش آموزان در موضوعات مختلف و همچنین پرسش و پاسخ هایی با رده دانش آموزی را مدوّن کنیم و در قالب این مجموعه پنج جلدی امروز عرضه نمائیم.

حجت‌الاسلام علی مخدوم، مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی آیین در نشست رونمایی از مجموعه کتاب‌های پرسش و پاسخ دانش آموزی ضمن بیان اینکه با نسل خاصی از انسان‌های امروزی روبه‌رو هستیم، گفت: دینداران و مذهبی‌ها با تاخیر نسبت به نسل ضد شناخت دارند، نسلی که کاملا دیجیتالی است، دانش فنی خوبی دارد، از نسل گذشته اطلاعات وسیعی دارد، نسلی که زبان دان است و نسلی که با داشتن ذهنیت کارآفرین متفاوت می‌بیند، درک و تحلیل می‌کند.

حجت‌الاسلام مخدوم با تاکید براینکه نسل جدید از پیام مستقیم گریزان است، گفت: نسل جدید از پیام مستقیم حتی اگر در بازی باشد گریزان است، باورپذیری نسل جدید تعقییر کرده است البته به این معنا نیست که نسل جدید از دینداری دور شده است، اما آنها ادبیات و روش‌های سنتی را برای پذیرش دین درک یا فهم نمی‌کنند.

مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه فضای مکتوب در نسل جدید تعقییر ایجاد خواهد کرد، گفت: نیازمند شناخت وضعیت برای القای مفاهیم با ارزش‌های اسلامی هستیم و نیز نیازمند مسئله شناسی برای ارائه راه حل متناسب هستیم؛ اصل میراث مکتوب مجموعه کتاب‌های پرسش و پاسخ دانش آموزی چیز لازم و کار ارزشمندی است.

حجت‌الاسلام مخدوم ضمن تاکید براینکه طلاب مشغول در مدارس به همراه معلمان در صف اول جهاد فرهنگی قرار دارند، ابراز کرد: نیاز است که از این مجاهدان در صف اول تقدیر و حمایت شود؛ در زمینه مسائل فرهنگی راه نرفته، مسیر طی نشده و جهاد بر زمین مانده در زمینه مسائل نوجوانان وجود دارد و باید خدمات در این زمینه توسعه داده شود.

شایان ذکر است این کتاب ها حاصل جمع آوری سوالات دانش آموزان بوده که پس از تدوین در مرکز، توسط بوستان کتاب به چاپ رسید.

هشتم شوال، سالروز تخریب قبور ائمه بقیع

ناجوانمردان از اینجا صحن را برداشتند
کاش می گفتند گنبد را چرا برداشتند
.

زائری آمد کنار قبر آقایش نشست
با کتک او را ز قبر مجتبی برداشتند
.

خاک اینجا برتر از خاک تمام عالم است
خاک اینجا را همه بهر شفا برداشتند
.

تا که خاک کربلا هم مادری باشد کمی …
از همین ها را برای کربلا برداشتند
.

خواستند آثار جرم شهر مخفی تر شود
از میان نقشه اسم کوچه را برداشتند
.

آنقدر با گریه مردی بر رخ خود لطمه زد
تا که از قبر امام شیعه پا برداشتند
.

یک مفاتیح الجنان آورده بودیم ، از چه رو
دو نگهبان آمدند از پیش ما برداشتند !
.

خاک اینجا بوی سیلی مکرر می دهد
بوی گریه های دختر بهر مادر می دهد
.

آخرش این خاک ایوانش طلایی می شود
گنبد و گلدسته های باصفایی می شود
.

این حرم با چار گنبد می شود بیت الحسن
هر کسی اینجا بیاید مجتبایی می شود
.

پنجره فولاد اینجا چه قیامت می کند
واقعاً اینجا عجب دارالشفایی می شود
.

نقشه ی این صحن را باید که از زهرا گرفت
نقشه را مادر دهد وه چه بنایی می شود
.

گنبد صادق ضریح باقر و صحن حسن
پرچم سجاد ، دارد دل هوایی می شود !
.

حتم دارم ساخت و ساز حرم های بقیع
از همان لحظه که آقا تو می آیی می شود
.

می رسد روزی که با دستان پرمهر شما
از رواق و صحن اینجا رونمایی می شود
.

آخرش من مطمئنم این گره وا می شود
این حرم زیباترین تصویر دنیا می شود
.

هر چه خواندم در بقیع از سینه عقده وا نشد
هر چه گشتم قبر زهرا مادرم پیدا نشد
.

راه ما را بسته بودند هر چه من می خواستم …
تا روم در پیش قبر مادر سقا نشد
 

سر به دیوارش نهادم روضه ها خواندم ولی
هیچ یک از روضه هایم روضه ی زهرا نشد
.

” کوچه ای تنگ و دلی سنگ و صدای ضرب دست “
بعد از آن سیلی دگر چشمان زهرا وا نشد
.

از همان شب که علی تابوت را بر شانه برد
زائر زهرا شدن جز نیمه ی شب ها نشد
.

بعد زهرا مرتضی ماند و غم زخم زبان
هیچ کس جز درد پهلو همدم مولا نشد
.

زینبش می گفت من دیدم میان شعله ها
مادرم افتاد پشت در و دیگر پا نشد
.

سال ها رفت و غروبی خیمه ها آتش گرفت
هیچ جایی مثل دشت کربلا غوغا نشد
.

هیچ جایی خواهری داغی به این سختی ندید
هیچ جایی بر سر پیراهنی دعوا نشد
.
.
.
مهدی نظری

سیلی بعدی محکم‌تر است...
إنَّا مِنَ ٱلمُجرِمِينَ مُنتَقِمُونَ

رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

«امّا خود رژیم خبیث که سر تا پا خبث و شرارت و خطا است، یک خطای دیگری هم بر خطاهای خودش اضافه کرد و آن، حمله‌ی به کنسولگری ایران در سوریه بود. کنسولگری و دستگاه‌های سفارت در هر کشوری که وجود دارد، به منزله‌ی خاک همان کشوری است که سفارت متعلّق به او است؛ وقتی به کنسولگری ما حمله میکنند، مثل اینکه به خاک ما حمله کرده‌اند؛ این عرف دنیا است. رژیم خبیث اشتباه کرد در این قضیّه؛ باید تنبیه بشود و تنبیه خواهد شد.» ۱۴۰۳/۱/۲۲

صفحه‌ها