جنابت

اگر انسان مدت طولاني جنب نشود ايا استمنا جايز است؟

پاسخ:
استمنا حتی برای کسی که به مدت طولانی جنب نشده است ، حرام است . (1)
پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی، استفتائات جدید، ج 1، ص 369، س 1246 .

با سلام و عرض خسته نباشید اگر هنگام ملاعبه، بدون انجام دخول منی خارج شود آیا غسلی که باید انجام شود غسل جنابت می باشد یا....؟

پاسخ:
پرسشگر گرامی با سلام و سپاس از ارتباطتان با این مرکز
پرسشگر گرامی، در صورتی که منی از انسان خارج شود باید غسل جنابت کند هر چند که دخولی صورت نگرفته باشد.
بنابراین در دو صورت غسل جنابت واجب می شود 1. در صورت دخول 2 . در صورت خارج شدن منی .(1)
پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی، توضیح المسائل، م 344.

سلام . درتحقق جنابت لازم است تمام نشانه های منی احراز شود(شهوت-فشار-سستی بدن) ودر صورت فقدان یکی از آنها شخص جنب نمیشود مگر آنکه از راه دیگری یقین کند که منی است . سوال : از راه دیگری یقین کند که منی است یعنی چه ؟

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما در اين ماه عزيز؛ و تشكر به خاطر ارتباطتان با اين مركز؛
منظور اين است از هر راهي که انسان يقين کند که مني است مثلا از راه بو، رنگ يا شکل ويا آزمايش خلاصه از هر راهي که باشد .
البته شرط تشخيص از اين راه ها يقين صد در صدي است .در صورتي که از طريق اين راه ها احتمال بدهد که مني است کفايت نمي کند وجنابت محقق نمي شود.(1)

پي نوشت :
1 . سوال تلفني از دفتر (7746666-0251) آيه الله خامنه اي

با سلام وخسته نباشيد اگه كسي يادش بره كه قبل از اذان صبح غسل بكنه و نيم ساعت بعد از اذان يادش بياد و غسل بكنه روزه داره يا روزش باطله؟

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما در اين ماه عزيز؛ و تشكر به خاطر ارتباطتان با اين مركز؛
اگر جنب در ماه رمضان غسل را فراموش كند و بعد از يك يا چند روز يادش بيايد، بايد روزه ها را قضا نمايد. (1)
پي نوشت:
1 . آيت الله مکارم رساله توضيح المسائل، م 1373 .

مطلب ارسالی شما بعد تایید مدیریت در سایت نمایش داده خواهد شد.

من خانمی هستم که به تازگی عقد کرده با شوهرم شدم. ما از لحاظ مسائل نزدیکی و ملاعبه از لحاظ دینی حساس هستیم. در مورد یکسری از مسائل مربوط به آن سوال کردیم اما یک سری را خجالت میکشیم سوال کنیم.خلاصه من در مورد آب های خارج شده از دهانه واژنم در هنگام ملاعبه و لمس و نوازش و بوسیدن همسرم شک دارم . شوهرم در مورد آب های خروجی از بدنش سوال کرده و فهمیدم به جز منی و آبی که همراه با دخول باشد بقیه آبها پاک است اما در مورد آب ( یا اگر انواع دارد انواع آبها) خروجی از بدن (دهانه واژن) زنان هیچ اطلاعاتی ندارم ، چون خجالت میکشم. ما هیچ دخولی تا حالا نداشته ایم

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما در اين ماه عزيز؛ و تشكر به خاطر ارتباطتان با اين مركز؛
آبي که در حال ملاعبه با شوهرت از تو خارج مي شود، پاک است و نياز به غسل ندارد و وضورا هم باطل نمي کند.
زن با دو چيز جنب مي شود و هرگاه جنب شود، بايد غسل جنابت کند:
1 - داخل شدن آلت تناسلي مرد به جلو يا عقب زن که اگر به اندازه ختنه گاه يا بيش تر داخل شود، زن و مرد هر دو جنب مي شوند، گرچه مني خارج نشود.
2-بيرون آمدن مني، چه در خواب باشد يا در بيداري.
اگر زن بر اثر تحريک هاي جنسي به قدري تحريک شود که به اوج لذت و شهوت جنسي برسد و در آن حال مايعي از او خارج شود، جنب مي شود. اگر به اوج لذت نرسد و مايع خارج شود و يا به اوج لذت برسد، ولي مايعي خارج نشود و يا شک کند که مايعي خارج شد يا نه ،جنب نمي شود و غسل لازم نيست. زن اگر يقين به خارج شدن مني پيدا کند، جنب مي شود . اگر يقين پيدا نکند ،جنب نمي شود. بنابراين مواقعي که زن بر اثر تحريک هاي شهواني مقداري لذت مي برد و در آن حال رطوبتي از او خارج مي شود ،چون به اوج شهوت نرسيده ،جنب نمي شود و رطوبت خارج شده هم پاک است و وضو و غسل را باطل نمي کند.(1)
اوج لذت و شهوت به حالتي گفته مي شود. که در آن حال معمولا انسان به حالت ارگاسم يا رعشه جنسي مي رسد . بعد از تمام شدن آن حال انسان احساس تخليه شدن و ارضا مي کند .حالت شهوتش تمام مي شود و بدنش سست مي شود . حالت تحريک آميزي که قبل از تخليه شدن داشت، ديگر آن حالت را ندارد. مثل اين که انسان گرسنه دلش غذا مي خواهد، ولي وقتي غذا خورد و سير شد، ديگر ميل به غذا ندارد.
پي نوشت:
1. آيت الله خامنه اي، استفتاآت ،سوال 171؛ امام خميني، استفتاآت ،ج1 ،سوال101-104؛ آيت الله بهجت، استفتا آت ،ج1 ،سوال 705 و812.آيت الله مکارم ،توضيح المسائل عم361و مسائل کثيرالابتلا ،م18.

پرسش:

1. من پسری سوسولم میخواستم بدونم من که زیر ابرو بر میدارم و موهام با اتو داغ میکنم صرفا برای زیبای و روی مد بودن و خوشتیپ وخوشگل بودن اینکار میکنم تا از دنیا عقب نموم ایا اون دنیا خدا بابت زیرابرو یا داغ کردن موها من را مورده ماخذه قرار میدهد؟

2. کسی که روزه میگیرد ولی نماز نمیخواند روزه ان چطور است؟

 3. اگر وضو بگیریم و به نامحرمی نگاه کنیم وضو باطل میشود؟

 4. اگر در حالت جنب وضو بگیرم و نماز بخوانیم نماز ما قبول است؟

پاسخ:
1)
لفظ سوسول را شايسته شما جوان مسلمان (كه سعي و تلاش براي انجام تكليف ديني داريد و واجبات و محرمات براي شما اهميت و ارزش دارد) نمي دانيم.
از نظر شرعي اصلاح ابرو و زينت كردن مردان حرام نيست , ولى اگر موجب تهييج شهوت شود ، يا باعث شبيه شدن به زنان شود, حرام است .(1)
با صرف نظر از حكم شرعي، براي شما جوان مومن و مسلمان شايسته است كه شخصيت و هويت خود را بيش از آن كه در نگاه ديگران طلب كند، در درون خودتان جستجو كنيد. كسي كه شخصيت و هويت دروني دارد(نه بيروني) سعي در زيبا جلوه دادن خود به ديگران و جلب نگاه و تحسين و تعجب ديگران نمي كند، اگر چه براي يك مرد زيبايي همراه با وقار و شخصيت است و شخصيت يك مرد پرهيز از كارهاي زنانه و... است. تيپ و زيبايي مرد، به هيكل و اندام طبيعي با رفتاري مردانه است كه مطمئنآً در زماني نه چندان دور به درك كامل از آن نائل خواهيد شد؛ بنابراين چه بهتر اكنون با فزايش درك و بالا بردن آگاهي به آنچه در آينده به درك ‌آن خواهيد رسيد، دريابيد. چه بسا در آينده از رفتارهاي امروزي خود شرمنده و خجل باشيد.
موفق و سربلند باشيد.
پي نوشت :
1.استفتا از دفتر مراجع.

پرسش 2:
کسس که روزه مي گيرد ولي نماز نمي خواند روزه چطور است؟
پاسخ:
نماز خواندن در هر حال بر مسلمان واجب است . در روايات متعددي به عنوان ستون دين معرفي شده است. اگر قبول شود، عبادات ديگر نيز مورد قبول خواهند بود . اگر قبول نشود، عبادات ديگر مورد قبول نخواهند بود.
آنچه در روايات آمده، در مورد قبولي عبادات ديگر مانند روزه است، اما از جهت صحيح و درست بودن عبادات، هر عبادتي جداگانه حساب مي شود. هر كدام داراي شرايط خاص خود هستند. بر اين اساس حتي اگر كسي نماز خود را نخواند، اما روزه را با شرايط صحت بگيرد و مبطلات روزه را انجام ندهد، روزه اش صحيح است . از چنين شخصي تكليف روزه واجب ساقط مي شود، اگر چه با توجه به مطلب اول، مورد قبول الهي واقع نمي شود.
بين صحت يك عمل و قبولي آن در نزد خدا تفاوت است. بسياري از اعمال ما صحيح هست و تكليف را از ما بر مي دارد و به جهت اداي تكليف مواخذه نخواهيم شد، اما عمل به گونه اي نيست كه مورد قبول الهي واقع شود . روزه بدون نماز از همين نوع است.
برخي از گناهان مانع قبولي اعمال نيك انسان مي شوند.

پرسش 3:
اگر وضو بگيريم و به نامحرمي نگاه کنيم وضو باطل مي شود؟
پاسخ:
نگاه به نامحرم با قصد شهوت و لذت حرام است، اما باعث باطل شدن روزه يا وضو نمي شود.
پرسش 4:
4اگر در حالت جنب وضو بگيرم و نماز بخوانيم نماز ما قبول است؟
پاسخ:
نماز در حالت جنابت صحيح نيست. تا زماني كه غسل جنابت انجام نشود، نمي توان نماز خواند، مگر اينكه آب در دسترس نباشد، يا آب ضرر داشته باشد، يا وقت تنگ باشد و نتوان غسل كرد. در اين حالت بايد ابتدا تيمم بدل از غسل جنابت كرد و سپس با پاك كردن بدن و لباس از نجاست، نماز خواند.

من در حال روزه با خود ور می رفتم که ناگهان منی از من خارج شد، در حالی که به هیچ وجه قصد نداشتم تا مرحله ی انزال پیش بروم. این چه حکمی دارد؟

پاسخ:
2با سلام و تشکر به خاطر ارتباط تان با اين مرکز
اگر قصد خارج شدن مني را نداشتيد و عادتا با اين مقدار ور رفتن با خود از شما مني خارج نمي شده، وبي اختيار ناگهان مني خارج شده است، روزه باطل نيست
اما اگر عادتا با اين مقدار ور رفتن با خود، مني خارج مي شده و يا قصد خارج شدن مني را داشتيد و يا کاري کرديد که بي اختيار مني خارج شده است ،يعني ور رفتن با خود را هرچند بدون قصد خارج شدن مني آن قدر ادامه داده باشيد که بي اختيار مني خارج شده باشد، روزه باطل مي شود.(1)
پي نوشت:
1. آيت الله گلپايگاني، توضيح المسائل، مسأله1597 و 1598و1604

سلام، بعد از جنابت یا استمناء غسل می کنم اما بعد از غسل باز هم مقداری ماده لزج خارج می شود. آیا این منی است و باید دوباره غسل کنم؟ با تشکر از راهنمایی شما

پرسشگر گرامي باسلام و تشکر از ارتباط تان با اين مرکز
رطوبت هايى كه از انسان خارج مى شود، غير از بول و منى بر چند قسم است:
اوّل آبى كه گاه بعد از بول بيرون مى آيد و كمى سفيد و چسبنده است و به آن «وَدى» مى گويند.
دوم آبى كه هنگام ملاعبه و بازى كردن با همسر بيرون مى آيد و به آن «مَذْى» مى گويند.
سوم آبى كه گاه بعد از منى بيرون مى آيد و به آن «وَذْى» گويند.
همه اين آب ها در صورتى كه مجرا آلوده به بول و منى نباشد، پاك است . وضو و غسل را هم باطل نمى کند.
(1)
بنابراين آبي که از شما خارج شده، نيازي به غسل جنابت ندارد و پاک مي باشد.

پي‌نوشت :
1 . آيت الله مکارم شيرازي ، توضيح المسائل ، ص 31 ، م 79.

آيا ممکن است الان شرط فشار را انسان احساس کند، ولي مدتي بعد آبي از او خارج شود؟آيا آن آب مني است؟

پرسشگر گرامي با سلام و سپاس از ارتباطتان با اين مرکز
آري ممكن است كه مني با جهش و لذت از مجراي خود حركت كند، اما انسان با فشار زياد(با دست و يا ...) كاري كند كه همان لحظه از انسان خارج نشود و پس از مدتي از انسان خارج شود.که غسل واجب مي شود
در هر حال آبي كه شرايط مني را دارد، مني محسوب مي شود . اگر برخي شرايط را نداشته باشد، مني نيست.
در صورت شك نيز ، حكم مني را ندارد.
البته اگر يقين به خروخ مني پيدا شود، جنابت حاصل است و غسل واجب .(1 )
پي نوشت:
1 . توضيح المسائل ،ص 235 ،مساله 351 و352 .

صفحه‌ها