با سلام
حضرت آدم و حوا به چه زبانی با هم صحبت میکردند؟

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما و سپاس از ارتباط تان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
داده هاي تاريخي نسبت به اين كه حضرت آدم به چه زباني سخن مي گفته ساكت است. اما با توجه به اين كه خداوند هنگام وحي و سخن گفتن با انبياء قطعا بايد به يكي از زبانها با آنان سخن بگويد، همان گونه كه در قرآن نسبت به كيفيت ارسال پيامبران و ابلاغ پيام‏هاي خويش مي فرمايد: "و ما أرسلنا مِن رسول إلاّ بلسان قومه ليبين لهم ...؛ (1) ما هر فرستاده اي را با زبان مردمش فرستاديم تا بتواند حقايق را براي آنان به روشني بيان كند. ".
بايد ديد خداوند با آدم به چه زباني سخن گفته است. شايد همان زبان زبان محاورهاي آدم و حوا باشد.
از آن رو كه دقيقا معلوم نيست كه حضرت آدم (ع) به چه زباني حرف مي زده و زبان وي چه بوده است. در اين راستا گمانه زني هايي است كه خدمتتان ارائه مي شود.
الف: برخي مي گويند، خداوند همه زبان ها را به آدم (ع) آموخت و وي با همه زبان ها آشنا بودند. قرآن مى گويد: «و علّم الادم الأسماء كلّها؛ (2) خداوند همه نام ها را به او آموخت... » برخى از مفسران در تفسير آيه گفته اند: "خداوند جميع لغاتى را كه فرزندان آدم تا روز قيامت به آن تكلّم مى كنند، به او آموخت. (3)
ب: برخي ديگر مي گويند: زبان سرياني قديم، يعني مادر زبان هاي سامي و عربي زبان آدم ابو البشر است. (4)
ج: احتمال مي رود با توجه به اين كه در برخي روايات عنوان شده كه اهل بهشت با زبان عربي سخن مي گويند و روايت شده كه زبان حضرت آدم عربي بوده ..»،(5) بتوان اين احتمال دادكه با زبان عربي سخن مي گفته.
پي نوشت ها:
1. ابراهيم (14) آيه 4.
2. بقره (2) آيه 31.
3. علامة المجلسي، بحار الأنوار، بيروت، دار إحياء التراث العربي، 1403 - 1983 م، ج 11، ص 146.
4. عبدالحجت‏ بلاغي، حجه التفاسير و بلاغ الاكسير، ناشر: موسسه تحقيقات و نشر معارف اهل البيت، ج1، ص7.
5. محمد باقر مجلسي، بحالارانوار، ج 11، ص 56، روايت 57.
موفق باشید.