زنای در ذهن حکمش چیست؟

اگر در مورد یکی از افراد و اقوام نزدی خود که خانم نیز هستند در خیال و ذهن خود تداعی بد کنیم و در ذهن با او زنا کنیم در صورتی که او فکر کند که من انسان مومن و خوبی هستم حقی از آن شخص را پایمال کردهام.چگونه می توانم این کارهای بد راجبران کنم.شما را به خدا کمکم کنید.خیلی ناراحتم

با سلام و تشکر از ارتباط¬تان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

زنای ذهنی، یا فکر گناه در امور جنسی اگر غیر اختیاری باشد گناه نیست. ولی انسان باید از مقدماتی که باعث این افکار می شود پرهیز کند و در صورت اختیاری بودن چنانچه آثار بیرونی داشته باشد و موجب تحریکات جنسی شود این امور گناه است و فكر و انديشه گناه، پاكى و صفاى قلب را از بين مى برد و انسان را به ارتكاب آن وا مى دارد. حضرت على(ع) فرمود:«من كثر فكره فى المعاصى دعته إليها؛ (1) كسى كه در مورد گناهان زياد فكر كند، گناهان او را به سوى خود مى كشند».
نيز فرمود: «خوض النّاس فى شى‏ءٍ مقدّمة الكائن؛ (2) فرو رفتن و تفكّر در مورد چيزى، سرآغاز وجود و پيدايش آن چيز است».
از اين رو، حضرت مسيح به پيروان خود فرمود: «موسى بن عمران به شما دستور داد، زنا نكنيد؛ اما من به شما سفارش مى كنم، فكر زنا را هم نكنيد؛ زيرا كسى كه به زنا بينديشد، مانند كسى است كه در اتاق زيبا و رنگ آميزى شده‏اى، آتش روشن كند. در اين صورت، هر چند ممكن است خانه در آتش نسوزد؛ لكن دست كم دود، آن را سياه و خراب مى كند». (3)
در هر صورت، فکر گناه، گناه نیست تا وقتی که انسان خود را به گناه آلوده نکند، حتی اگر مقدمات آن را فراهم کرده باشد، گناهی در نامه او ثبت نمی‏شود. اما فکر واندیشه گناه، پاکی و صفای قلب را از بین می برد. انسان را به ارتکاب آن وا می دارد.
برادر گرامی
هیچ یک از امیال درونی و تکوینی مثبت و منفی از جمله میل به گناه را نمی­توان از بین برد. آن چه که از دست انسان بر می­آید جلوگیری از طغیان و کنترل آن است. بدین منظور فرد باید به درجه­ای از«معرفت و بینش و ایمان » برسد که آثار وضعی و عملی افعال از جمله گناه را بشناسد. در این زمینه مطالعه کتاب های استاد شهید مطهری بهترین گزینه برای افزایش ایمان و معرفت است. البته اگر به صورت منظم و با برنامه ریزی مطالعاتی همراه باشد، موثر و مفید است.
بعد از این ، برای افزایش ایمان و تحکیم پایه های آن افزون بر بالا بردن معرفت و شناخت، اموری باید رعایت شود. از جمله:
باور قلبی به این که خداوند همواره ناظر و حاضر است(4)‌، به یاد مرگ و آخرت بودن(5)، باور این که واجبات دینی برای کمال و ترقی و جهت رسیدن به نعمت های بی پایان خدا مقرر شده و محرّمات به خاطر نجات از بدبختی ممنوع گردیده است، پرهيز از مجالست و هم‏نشيني با اهل دنيا (6) و دور از معنويت، محاسبه نفس، بهره‏گيري از قرآن كريم و انس با آن، بهره‏گيري از ائمه هدي (ع) و توسل به آن ها و .... بدیهی است که برای تقویت ایمانتان باید این امور را در خود تقویت نمایید. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر، در مکاتبات بعدی به آن خواهیم پرداخت. هم چنین بخش تلفنی این مر کز آماده پاسخ گویی به سوالات شما در این زمینه است در صورت تمایل می توانید با شماره (09640) تماس گرفته و از کارشناسان این مرکز استفاده کنید.
در پایان توصیه می کنیم خود را ناپاک ندانید، فرد مؤمنی هستید که به هر دلیلی دچار یک رفتار ناپسند گشته‌اید. هیچ‌گاه خودتان را مساوی با رفتار ناشایست خود ندانید. در پیشگاه خداوند عزیز و دوست داشتنی هستید.
خالی کردن ذهن از مسائل شهوانی در کنار انجام کارهای خیر و خداپسندانه، شما را در جبران گذشته کمک می کند.قرآن می فرماید: إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئات‏(7) البته حسنات و نیكوكاري ها، سيّئات و بدكاري ها را نابود مى‏سازد.از خداوند مهربان بخواهيد در پاک کردن آثار رواني اين مساله و در عرصه هاي مختلف زندگي شما را کمک نمايد. بعد از توبه مراقب باشید در دام شیطان نیفتید.
موفق باشید.

پی‌نوشت‏ها:
1. تميمى آمدى، عبدالواحدبن محمد، تصنيف غررالحكم و دررالكلم، دفتر تبليغات‏ قم‏؛ 1366 ش، ج5 ، ص321.
2. همان، ج 3، ص 451.
3. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ناشر موسسه الوفاء، ج 14، ص331، باب34، بیروت 1404ه ق.
4. علق(96) آیه14‌.
5. زلزال (99) آیه 7 و 8 .
6. نجم(53) آيه 29.
7. تحریم (66) آیه 8.