با سلام
چند سوال حیاتی داشتم خواهشا مثل همیشه جواب بدین
1) زن برادر من با شلوار و بدون روسری در خانه ما میگردد آیا من که برادر شوهر او هستم میتوانم او را در این وضع ببینم ؟
2) رقص کردن برای مرد آیا در جمع فامیلها اشکال دارد ؟
3) من دیشب خوابی دیدم بدین صورت : من در یک مدرسه خارجی در حال تحصیل بودم که همه بچه های دانش آموز را در یک صف قرار دادند و پدر مادر ها را در صف بغلی و من انگار در صف آخری بودم یک مردی که روی سرش علامت صلیب به صورت داغ کرده بود وجود داشت و مردی دیگر کنارش بود که کتاب انجیل رو روی سرش میگذاشت و دیگران ّه آن کتاب احترام میگذاشتند به ترتیب . و مرد دیگری بود کهبه همه دست میداد و به من هم دست داد و وقتی به پشت تخته سنگ رفت هی تغییر قیافه میداد مثل شیطان بود و وقتی من اون صحنه رو دیدم به کسی که در کنارم بود گفتم که اون مرد کی بود و او گفت که او اصلا آدم نیست او جن هست و میگفت از وقتی که من به اون دست میدهم معصیتم زیاد میشود . و وقتی اون شخص تغییر شکل داده بود و به شکلهای وحشتناکی در میآمد یک مرد و قتی به اون دست میزد به شکل آدمش میکرد و کسی او را نمیشناخت و وقتی من این صحنه را دیدم در دلم ترسی افتاد و به ناگاه گفتم ( اعوذو ب الله من الشیطان رجیم ) در ابتدا آرام گفتم که فقط خودم میشنیدم و یکدفعه چند بار با صدای بلند گفتم و اون شخص که شبیه شیطان بود به شکل شیطانیش در آمد و به شدت از این ذکر ترسیده بود و بالا و پایین میپرید و من همین طور این ذکرو میگفتم که بیدار شدم . خواهش میکنم بگین این چه تعبیری دارد و اگر نمیتوانید راهنماییم کنید تا که از کی بپرسم ؟

خیلی ممنون
منتظرم

یا علی

پرسش 1:
تا چه حد برادر شوهر مي تواند به زن برادر خود بنگرد ؟ شرح : زن برادر من با شلوار و بدون روسري در خانه ما مي گردد. آيا من که برادر شوهر او هستم مي توانم او را در اين وضع ببينم ؟

پاسخ:
با سلام و تشكر به خاطر ارتباطتان با اين مركز
برادر شوهر نسبت به زن برادر محرم نيست. زن برادر نيز مثل ساير زنان نا محرم، به برادر شوهر نامحرم است . برادر شوهر جزء محارم زن حساب نمي شوند . تنها پدر و پدر بزرگ شوهر بر زن محرم مي باشند (1). نگاه کردن شما به مو و بدن زن برادر شما حرام مي باشد . بر زن برادر شما نيز واجب است که در منزل شما و در جايي که هستيد ،خود را بپوشاند .لازم است تمام احکام بين دو نامحرم را رعايت کنيد.(2)
لطفا هرگاه سوال شرعي مي پرسيد ،نام مرجع تقليد خود را ذکر کنيد تا بر اساس نظر مرجع شما پاسخ بدهيم.
پي نوشت ها:
1. توضيح المسائل، مراجع، ج1 ، مسأله 2389.
2.همان، مسأله 2433.

پرسش 2:
رقص براي مرد آيا در جمع فاميل ها اشکال دارد ؟
پاسخ:

نظر فقها در اين مسئله مختلف است.
1- آيت اللَّه بهجت و آيت اللَّه اراكي رقصيدن زن در مجالس زنان و حتي براي شوهر را جايز نمي‌دانند.(1)
2- حضرت امام و آيت اللَّه فاضل و آيت الله سيستاني و آيت الله شبيري زنجاني رقص زن را فقط براي همسر خود جايز مي‌دانند . در غير آن جايز نمي‌دانند، اعم از مجلس عقد و عروسي و يا مولودي‏ها.(2)
3- آيت اللَّه تبريزي و آيت اللَّه خامنه‏اي و آيت الله صانعي رقص را به تنهايي حرام نمي‌دانند، مگر اينکه مستلزم حرامي باشد.(3) مانند اختلاط زن و مرد، يا همراه بودن رقص با موسيقي مطرب.
مراجعي که رقص را جايز نمي دانند، نگاه به رقص را هرچند رقص زن براي زن ها باشد و يا هرچند بيننده و رقص کننده همجنس باشند، جايز نمي دانند.(4)
در صورتي که انسان رقص نامحرم را ببيند ، به نظر تمام مراجع حرام مي باشد.
لطفا هرگاه سوال شرعي مي پرسيد ، نام مرجع خود را ذکر کنيد تا براساس نظر مرجع شما پاسخ بدهيم.
پي‌نوشت‌ها:
1. آيت الله اراکي، توضيح المسائل، مسئله 598و آيت الله بهجت ، توضيح المسائل، متفرقه، مسئله 1.
2. امام خميني(ره)، استفتاءات ،ج2 ، سؤال 35 و ج3 ، سؤال 118 و استفاده از ساير استفتاءات ومکاسب محرمه، آيت الله فاضل(ره)، جامع المسائل، ج1 ، ص 486، مسئله 1736و1737. و استفتائات سايتي آيت الله سيستاني،
3. آيت الله تبريزي، صراط النجاه ،استفاده از سؤال 1020 و استفتا. آيت الله خامنه اي، اجوبت الاستفتاء ، سؤال1166،1167 و1171.آيت الله صانعي ،مجمع المسائل ،ج1،ص298،س960 0
4. آيت الله مکارم، استفتائات جديد، ج1، سؤال 536. « نظر كردن به رقص حكم خود آن را دارد». آيت الله فاضل، جامع المسائل، ج1 سؤال 1739:«احتياط (واجب) در عدم حضور در مجلس رقص است».

پرسش 3:
من ديشب خوابي ديدم.................
پاسخ:
متاسفانه در اين مرکز به سوالات تعبير خواب پاسخگويي نمي شود.
مركز ملي پاسخگويي به سوالات ديني آماده پاسخگويي به سوالات شما در زمينه احكام، مشاوره خانواده، اخلاق، قرآن حديث، تاريخ اديان، اعتقادي و ... مي باشد.
در صورتي كه براي ما سوالي رو ارسال نماييد. ما پاسخ آن را در اسرع وقت براي تان ارسال مي كنيم.