با سلام
1-من بعضي اوقات در فکر و خيال به دليل شهوت اغلب در هنگام خواب،دارم با شخص مونثي گاه آشنا و گاه غريبه، زنا ياآميزش مي کنم.آيا اين عمل من چون در فکر است و واقعيت ندارد گناه محسوب مي شود يا نه؟
2-من خيلي کم جنوب مي شوم (شايد گاهي سالي 4 الي 5بار)و به همين دليل شهوت من زياد است و براي خالي کردن شهوت خود اغلب استمناء ميکنم و خودم هم اصلا راضي نيستم ولي شهوت بسيار نمي گذارد؟آيا اين عمل گناه محسوب مي شود يا نه؟وچاره چيست
3-من اغلب به دليل ازدياد شهوت با آلت تناسلس خو بازي مي کنم تا جايي که شهوت من کم شود ولي اخود را ارضا نمي کنم؟آيا اين عمل گناه دارد يا نه؟
4-من بعضي اوقات هنگام تماشاي عکس خانم يا فيلم هاي اونجوري خود بخود از آلت تناسلي من شهوت بيرون مي آيد؟آيا اين شهوت پاک است يا نه؟در ضمن خود شهوت پاک است يا نه؟
5-من هنگام حمام آب دوش را که باز ميکنم به حالت خوابيده زير دوش ميروم و آلت تناسلي خودرا به زير دوش ميگيرم و بعد چند ثانيه ارضا مي شوم و مني از من بيرون مي آيد؟آيا اين عمل هم حکم استمناءرا دارد يا نه؟
خواهشا اين جانب را راهنمايي کنيد

پرسش 1:
احکام
شرح : با سلام 1-من بعضي اوقات در فکر و خيال به دليل شهوت اغلب در هنگام خواب دارم با شخص مونثي گاه آشنا و گاه غريبه، زنا يا آميزش مي کنم. آيا اين عمل من چون در فکر است و واقعيت ندارد گناه محسوب مي شود يا نه؟

پاسخ:
با عرض سلام و تشکر از ارتباطتان با اين مرکز
عمل آميزش در خواب با آشنا يا غريبه زنا نيست و گناه ندارد.
فکر گناه تا زماني که منتهي به انجام گناه نشود ، گناه محسوب نمي شود. ولي بي شک آثار نا مطلوبي بر روح انسان مي گذارد. (1)
پس تا وقتى که انسان خود را به گناه آلوده نکند، حتى اگر مقدمات آن را فراهم کرده باشد، (هر چند خود اين عمل نوعي تجري در مقابل مولا بوده و قبيح است) اما گناهى در نامه او ثبت نمى‏شود. اما فکر و انديشه گناه، پاکى و صفاى قلب را از بين مى برد و انسان را به ارتکاب آن وا مى دارد. حضرت على(ع) فرمود: «من کثر فکره فى المعاصى دعته إليها؛ (2) کسى که در مورد گناهان زياد فکر کند، گناهان او را به سوى خود مى کشند».
نيز فرمود: «خوض النّاس فى شى‏ءٍ مقدّمة الکائن؛ (3) فرو رفتن و تفکّر در مورد چيزى، سرآغاز وجود و پيدايش آن است».
از اين رو حضرت مسيح به پيروان خود فرمود: «موسى بن عمران به شما دستور داد زنا نکنيد، اما من به شما سفارش مى کنم فکر زنا را هم نکنيد، زيرا کسى که به زنا بيانديشد، مانند کسى است که در اتاق زيبا و رنگ آميزى شده‏اى، آتش روشن کند. در اين صورت هر چند ممکن است خانه در آتش نسوزد، لکن دست کم دود آن را سياه و خراب مى کند». (4)
پى نوشت‏ها:
1. آية الله مکارم، بخشي از مسائل کثير الابتلا، س162.
2. استفتا ئات، س791.
3. غررالحکم، ج5، ص321.
4. غررالحکم ،ج3، ص451.
پرسش 2:
من خيلي کم جنب مي شوم (شايد گاهي سالي 4 الي 5بار)و به همين دليل شهوت من زياد است و براي خالي کردن شهوت خود اغلب استمناء مي کنم و خودم هم اصلا راضي نيستم. ولي شهوت بسيار نمي گذارد؟آيا اين عمل گناه محسوب مي شود يا نه؟وچاره چيست؟

پاسخ:

استمنا و خود ارضايي آن است که انسان با خود کاري کند که شهوتش تحريک شود و مني از او بيرون آيد. خود ارضايي حرام و گناه کبيره است . (1)
پي نوشت:
1. آيت الله مکارم، بخشي از مسائل کثيرالابتلا ، م134.

مشاوره
استمناء در هر صورت حرام است چه شما سالي 4 و 5 بار جنب شويد چه ماهي 4 و 5 بار. احتلام شبانه بر اساس يک نظم فيزيولوژيکي صورت مي پذيرد و چه بسا اگر شما به اين ارضاي غيرطبيعي مبادرت نمي ورزيديد اين مهم، نظم منطقي مي يافت.
متأسفانه بسياري از جوانان با ارتکاب به خودارضايي در فرايند احتلام شبانه ايجاد اختلال مي کنند و اين چرخه طبيعي را مختل مي سازند.
در برخي موارد کمي احتلام شبانه منشأ جسمي دارد و بايد از طريق مراجعه به يک متخصص کليه و مجاري ادراري به تشخيص و درمان آن اقدام و نمود.
درباره اين جمله شما که شهوت من زياد است، بايد گفت:
در بيشتر افراد ما شاهد يک شهوت متعادل هستيم و اگر اين شهوت از حالت تعادل خارج مي گردد، بيشتر منشأ بيروني دارد ؛ به اين معنا که فرد با خود تحريکي يا دريافت بيش از حد محرک هاي بيروني زمينه اي براي تشديد اميال جنسي خود فراهم مي آورد. يکي از بزرگ ترين افزاينده هاي شهوت و ميل جنسي، خودارضايي مي باشد. خودارضايي در اغلب موارد به لجام گسيختگي در ميل جنسي مي انجامد. ناگفته پيداست که اگر شما به هر طريقي بر اين گناه کبيره فائق آييد، پس از مدتي کوتاه شاهد کاهش روز افزون شهوت در خود هستيد. اين چيزي است که مراجعان ما پس از ترک کامل خودارضايي به ما گزارش مي دهند.
در مورد ترک خودارضايي مطالبي در خود سايت موجود است که مي توانيد به مطالعه آن بپردازيد . خود ارضايي خود را بيش از پيش جدي بگيريد و با يک جمله خودم هم اصلا راضي نيستم قضيه را تمام شده فرض نکنيد .
زيبنده يک جوان مسلمان 24 ساله نيست که اين گونه خود را در برابر اميال جنسي دست و پا بسته فرض نمايد . همه توانسته اند و شما هم با کمي همت و تلاش خواهيد توانست . مثلا با يک برنامه ريزي هدفمند و درگيري ذهني به يک شغل و حرفه و يا رشته تحصيلي و افزايش تحرکات بدني و ورزش هاي سنگين شما مي توانيد انرژي جنسي را تبديل به سوخت و ياز کنيد و از طرفي برداشتن تمرکز از موضوعات و محرک هاي جنسي و پرهيز از وارد شدن در مکان و يا گفته هاي محرک تا اندازه بسيار بالايي در کنترل اين غريزه موفق خواهيد بود.

پرسش 3:
من اغلب به دليل ازدياد شهوت با آلت تناسلس خو بازي مي کنم تا جايي که شهوت من کم شود. ولي خود را ارضا نمي کنم؟آيا اين عمل گناه دارد يا نه؟

پاسخ:

استمنا و خود ارضايي آن است که انسان با خود کاري کند و شهوت خود را تحريک کند که مني از او بيرون آيد. خود ارضايي حرام و گناه کبيره است . (1)

پي نوشت:
1. آية الله مکارم ، بخشي از مسائل کثيرالابتلا ، م134.

پرسش 4:
من بعضي اوقات هنگام تماشاي عکس خانم يا فيلم هاي اون جوري خود بخود از آلت تناسلي من شهوت بيرون مي آيد؟ آيا اين شهوت پاک است يا نه؟در ضمن خود شهوت پاک است يا نه؟

پاسخ:

تماشاي عکس و فيلم با قصد لذت و تحريک شهوت حرام است.
مني نجس است ، ولي مذي نجس نيست.
مني در اوج شهوت و لذت خارج مي شود و با پرش و جستن بيرون مي ريزد و بعد از خروج مني، حالت شهوت کاهش پيدا مي کند.
مذي موقع تحريک شهوت خارج مي شود و پرش و جستن ندارد و مقدارش خيلي کمتر از مني است و بعد از بيرون آمدن مذي حالت شهوت و ميل جنسي به حال خودش باقي است. (1)
پي نوشت:
1. آية الله مکارم ، توضيح المسائل ، م 79 و 93 و 361 .
پرسش 5:
من هنگام حمام آب دوش را که باز مي کنم به حالت خوابيده زير دوش مي روم و آلت تناسلي خود را به زير دوش مي گيرم و بعد چند ثانيه ارضا مي شوم و مني از من بيرون مي آيد؟آيا اين عمل هم حکم استمناء را دارد يا نه؟ خواهشا اين جانب را راهنمايي کنيد
پاسخ:

اين عمل استمنا است و بطور کلي هر کاري که انسان با خودش انجام دهد که مني از او بيرون بريزد ،استمنا به حساب مي آيد. (1)
پي نوشت:
1. آية الله مکارم ، توضيح المسائل ، م 1347 .