پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
همسرم سريع عصباني مي شود و در آن هنگام دست بزن هم دارد بهانه گير است
همان طور كه مي دانيد مشكلات و اختلافات زناشويي شما را نمي توان با يكي دو صفحه مشاوره كتبي حل كرد و قطعاً حل كارآمد و پايدار مشكلات شما با ايشان نيازمند مشاوره..

پدرو مادرهمسرم در كودكي اش از هم جداشده اند واو در آن زمان از لحاظ روحي لطمه زيادي خورده واو پسر بوده ومن نيز ازدواج دومم مي باشد دو فرزند داريم (8ساله و 5/2 ساله ) همسرم سريع عصباني مي شود و در آن هنگام دست بزن هم دارد بهانه گير است تميز كردن خانه ورسيدن به بچه ها و.. اين را هم بگويم من و همسرم همكار هستيم ولي من زودتر از همسرم به منزل رفته و بچه ها را از منزل پدرانمان به منزل خودمان مي برم او هيچگاه براي هيچ كارم از من تشكر نمي كند فقط توقع كار دارد خانه كثيف است ؟ چرابه درس بچه نرسيدي ؟و.. هميشه اين مسائل را بهانه كرده و دعوا راه مي اندازد از اين رفتارش خسته شده ام تورابخدا بگوييد چه كنم ؟ ازخانواده ام ايراد مي گيرد خودش را همه چيز دان مي داند و به قول خودش هفت خط است هركاري مي كنم ايراد مي گيرد خواسته هايم را به او مي گويم بي اهميت است اين را هم بگويم قبلا كسي را دوست داشته. من حقوق خود را تماما در زندگي مان خرج مي كنم ولي تنها چيزي كه به نامم زده ماشين است ومي گويد من هيچ چيز ديگري به نامت نمي گيرم ولي به دليل شكستي كه قبلا خوردم با تمام اخلاق وي مي سازم ولي اذيتم مي كند و بهانه مي گيرد در دعواهايمان هراتفاقي كه قبلا افتاده (بجز ازدواج قبلي ام) از جمله جهيزيه ات كم بود ،‌مادرت اينكار را مي كند ، پدرت ، خواهرت ، برادرت چرا اينكار را مي كند را به زبان مي آورد و من چيزي نمي گويم ولي آنقدر ادامه مي دهد تا عصباني مي شوم و مي گويم آنقدر گناهان آنها را نشوي ولي بازهم ادامه مي دهد تورا بخدا راهنماييم كنيد خسته شده ام

همان طور كه مي دانيد مشكلات و اختلافات زناشويي شما را نمي توان با يكي دو صفحه مشاوره كتبي حل كرد و قطعاً حل كارآمد و پايدار مشكلات شما با ايشان نيازمند مشاوره حضوري با بهترين خانواده درمانگران شهر يا مركز استانتان مي باشد. به احتمال زياد شوهر شما از پا گذاشتن به جلسات مشاروه ابا خواهد كرد، ولي خود شما به تنهايي مي توانيد به صورت تخصصي از رهنمودهاي خانواده درمانگر بهره مند گرديد. به احتمال زياد بعد از يكي دو جلسه، مشاور، شوهرتان را به دفتر مشاوره فرا خواهد خواند و احتمالاً ايشان چاره اي جز پذيرش امر وي نخواهد داشت.

از سوي ديگر شما مي توانيد ايشان را متقاعد كنيد كه به همراه هم به يك روان پزشك مراجعه كنيد. احتمال وجود اضطراب و افسردگي در ايشان بسيار بالاست و آن دو به راحتي با يك سري داروهاي سبك قابل درمان مي باشند. درموارد اضطراري مي توان با صلاحديد و تجويز روانپزشك به خوراندن مخفيانه داروهاي ضد اضطراب و.. به شوهر اقدام نمود. اين داروها بي بو و بي مزه هستند و قابل ريختن در شربت و چاي و ...مي باشند. در برخي موارد مي توان يكسري داروهاي گياهي ضد اضطراب و افسردگي را به رژيم غذايي خانواده افزود و در كنار چايي به مصرف اين جوشانده ها پرداخت.

سعي كنيد كمبودهاي شوهرتان را شناسايي كنيد و با يك پيش دستي استراتژيك به رفع اين كمبودها (قبل از ابراز آن توسط شوهرتان) بپردازيد. مثلا سعي كنيد به بهانه هاي مختلف عزت نفس ايشان را فزوني بخشيد و كمبود احترام، كمبود عزتمندي، كمبود اقتدار و.. را با زيركي و لطافت زنانه خود برطرف نماييد.

بايد همچون يك روان شناس به رصد از ابتدا تا انتهاي يك دعوا و پرخاشگري كلامي بپردازيد و ببنيد چه راه اندازها و ماشه چكان هايي در اين بين وجود دارد. با حذف اين راه اندازها و همچنين شناسايي دقيق نظام حساسيت ها و رگ خواب هاي وي به ساماندهي تدريجي روابط زناشويي خود بپردازيد.

هر چند از تكرار شكست قبلي خود در هراسيد. ولي بايد به جاي حالت انفعال به حالت فعال تغيير وضعيت دهيد. بسياري از سوء رفتارهاي ديگران و ظلم هاي اطرافيان به حالت انفعال و ظلم پذيري ما بر مي گردد. اگر كمي محكم تر و مقتدرتر رفتار كنيد قطعاً  ايشان تحريك به فتح سنگر به سنگر زندگي زناشويي نخواهد شد. زني كه ظلم پذير است مردش را تحريك مي كند كه بر دامنه ظلم خود بيفزايد.

مطالعه كتاب هاي ذيل را به شما توصيه مي كنيم:

* تحكيم خانواده از نگاه قرآن و حديث، محمد محمدي ري شهري، ناشر: دار الحديث، 1389.

* مهارتهاي ارتباطي همسران، محمدكاظم عاطف وحيد، احمدرضا محمدپور، فهيمه فتحعلي لواساني، ناشر: آهنگ قلم، 1389.

* تحكيم پيوند زناشويي، فهيمه لواساني، احمدرضا محمدپور، محمدكاظم عاطف وحيد، ناشر: آهنگ قلم، 1389.

* مديريت تعارض همسران، محمدكاظم عاطف وحيد، احمدرضا محمدپور، فهيمه لواساني، ناشر: آهنگ قلم، 1389.

* رازهايي دربارهمردان، باربارا دي انجليس، مجيد صباغي (مترجم)، ناشر: نور النور، امير العلم، برگ فردوس، ارمغان گيلار، 1390.