پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
آیا سلام دادن دو دانشجوی همكلاسی با جنس مخالف مشکل دارد؟
رسول خدا (ص) بر زنان سلام مي‏كرد، و پاسخ سلام آنان را مي‏داد، امير المؤمنين (ع) نیز به زنها سلام مي‏كرد و به آنان جواب مي‏داد، ولي از سلام كردن به زنهاي جوان...

میگن سلام كردن مرد نامحرم بویژه زن جوان نهی شده است و كراهت دارد.(برای برقرارنشدن رابطه میان دونامحرم از سلام كردن كه سنت رسول خداست بایدپرهیزشود مگرزنان سالمند.) حضرت علی(ع) فرمودند: من ب زنان سلام می كنم ولی دوست ندارم ب زن جوان سلام كنم. رسول خداص) در حدیثی نهی فرمودند از اینكه زن نزد مرد نامحرم بیشتر از 5 كلمه حرف بزند,حرفهای ضروری و لازم. آیا این احادیث صحت دارد؟ با این اوصاف آیا سلام دادن 2دانشجوی همكلاسی با جنس مخالف فقط برای احترام به همدیگر مشكل شرعی دارد؟

در حدیث معتبری از امام صادق (ع) نقل شده :

« كَانَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) يُسَلِّمُ عَلَي النِّسَاءِ وَ يَرْدُدْنَ عَلَيْهِ السَّلَامَ وَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع) يُسَلِّمُ عَلَي النِّسَاءِ وَ كَانَ يَكْرَهُ أَنْ يُسَلِّمَ عَلَي الشَّابَّةِ مِنْهُنَّ وَ يَقُولُ أَتَخَوَّفُ أَنْ يُعْجِبَنِي صَوْتُهَا فَيَدْخُلَ عَلَيَّ أَكْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ؛ (1) رسول خدا (ص) بر زنان سلام مي‏كرد، و پاسخ سلام آنان را مي‏داد، امير المؤمنين (ع) نیز به زنها سلام مي‏كرد و به آنان جواب مي‏داد، ولي از سلام كردن به زنهاي جوان كراهت داشت، و مي‏فرمود: مي‏ترسم صدايش در من حالتي ايجاد كند، و ضرري بيش از اجري كه مي‏خواستم نصيبم گردد».

از این روایت استفاده می شود كه سلام نمودن به زنان جوان مكروه است و حضرت، علت این كراهت را هم ذكر نموده و چنانكه شیخ صدوق (ره) ذیل این روایت متذكر شده باید بگوییم كه سخن معصومین (علیهم السلام) وجوه گوناگونی دارد و استنباط و كشف مراد واقعی امام (ع) به راحتی برای همه افراد ممكن نیست و درباره این جمله حضرت علی (ع) كه فرموده: « ترس دارم كه ...» نیز وجوه مختلفی محتمل است یعنی ممكن است منظور حضرت از اینكه فرموده: «مي‏ترسم صدايش در من حالتي ايجاد كند» فهماندن این حقیقت به دیگران باشد تا آنها متوجه این مسئله باشند یا اینكه ترس حضرت از این جهت بوده كه با سلام نمودن به زنان جوان ممكن است برخی گمان كنند كه امیرالمؤمنین (ع) از صدای زن های جوان خوشش می آمده و با دیدن این صحنه گمراه شوند (2) و خلاصه آنچه مسلم است این است كه حضرت علی (ع) از درجه عصمت بهره مند است و وجوهی كه با عصمت ایشان در تضاد باشد مطرود است.

همچنین حدیث دیگری هم كه در سؤال ذكر شده در روایات آمده چنانكه به نقل از حضرت علی (ع) در حدیثی كه برخی از نهی های رسول خدا (ص) را ذكر می نمایند آمده كه :

« وَ نَهَي أَنْ تَتَكَلَّمَ الْمَرْأَةُ عِنْدَ غَيْرِ زَوْجِهَا أَوْ غَيْرِ ذِي مَحْرَمٍ مِنْهَا أَكْثَرَ مِنْ خَمْسِ كَلِمَاتٍ مِمَّا لَا بُدَّ لَهَا مِنْه‏؛ (3) و نهي فرمود كه زن نزد غير همسرش يا غیر خويشان محرمش بيش از پنج كلمه در صورت ناچاري و ضرورت سخن بگويد».

با توجه به أحادیث مذكور باید بگوییم فتوای فقهای عظام طبق آنچه از روایات استفاده نموده اند كراهت سلام دادن به زنان جوان است و در این كراهت فرقی بین همكلاسی و غیر آن وجود ندارد. ولی اگر منظور شما از اشكال داشتن این كار، حرمت آن است باید بگوییم كه سلام دادن به زنان جوان حرمت ندارد و لذا گناهی بر آن مترتب نیست ولی بهتر است كه از این امر مستحب، به دلیل اشتمال بر پیامدهای نامطلوب خودداری شود چرا كه شیطان برای انحراف مؤمنان گام به گام عمل می كند و گرچه در ابتدا با سلام آغاز می شود ولی ممكن است در پایان فاتحه دین وی خوانده شود.

در استفتائی از آیت الله مكارم پرسیده شده كه «حكم سلام مرد به زن نامحرم چیست؟ آیا سلام كردن دانشجوی پسر به همكلاسی دختر كه هر روز همدیگر را می بینند و با هم در یك كلاس شركت می كنند اشكال دارد؟ سلام استاد مرد به شاگرد دختر چه حكمی دارد؟

پاسخ ایشان بدین صورت است كه : « در برخی از روایات این كار مكروه شمرده شده است. مخصوصاً اگر زن جوان باشد». (4)

پی نوشت ها:

1. كليني، محمد بن يعقوب، كافي، تهران، دار الكتب الإسلامية، 1407 هق، ج‏2، ص 648.

2. شيخ صدوق‏، من لا يحضره الفقيه، قم، جامعه مدرسین، 1404ق، ج‏3، ص 469.

3. همان، ج‏4، ص 6.

4. به نقل از سایت معظم له به آدرس:

http://persian.makarem.ir/estefta/?it=656mit=