پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
میزان اعتقاد و اعتماد خود را به خداوند چگونه ارزیابی كنیم؟
به طور كلی میزان اعتقاد و اعتماد و ایمان هر كس به خداوند، به نحوه عمل كرد خود او بستگی دارد، یعنی هر چه بیشتر به خدا ایمان و اعتقاد داشته باشد، ...

میزان اعتقاد و اعتماد خود را به خداوند چگونه ارزیابی كنیم و متوجه شویم؟

به طور كلی میزان اعتقاد و اعتماد و ایمان هر كس به خداوند، به نحوه عمل كرد خود او بستگی دارد، یعنی هر چه بیشتر به خدا ایمان و اعتقاد داشته باشد،  در رفتار و گفتار و تفكراتش ،این ایمان بیشتر جلوه دارد. مثلا هر كه اعتقاد به رازقیت خدا دارد  و اعتقادش به این كه رزق او از طرف خدا اندازه گیری شده  و نه كم و نه زیاد به او خواهد رسید، همانطور كه در روایت است پیامبر اعظم (ص) فرمودند: أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ الرِّزْقَ مَقْسُومٌ لَنْ يَعْدُوَ امْرُؤٌ مَا قُسِّمَ لَه(1)

ای مردم روزی تقسیم شده است و به هیچ كس، آنچه برای هر كس مقدر شده ،ظلم نخواهد شد.

 چنین فردی كمتر در مسائل اقتصادی و دیگر مسائل مربوط به رزق و روزی ،شكایت می كند و هرچه این اعتقاد بیشتر باشد رضایت او از وضعیت موجودش بیشتر خواهد بود. وچنین فردی نسبت به نعمت هایی كه به افراد داده می شود حسودی نخواهد كرد همانطور كه در روایت است:َ الرِّزْقُ مَقْسُومٌ فَمَا ذَا يَنْفَعُ الْحَسَدُ الْحَاسِدَ وَ مَا ذَا يَضُرُّ الْمَحْسُودَ الْحَسَدُ(2)

روزی تقسیم شده است پس حسد چه نفعی برای حاسد دارد و چه ضرری برای محسود(فردی كه نسبت به حسد ورزیده شده)

همچنین در موارد دیگر، كسی كه خدا را قادر مطلق بداند، در كارها تكیه اش به خدا بیشتر می شود و از او یاری می جوید. همانطوری كه در نماز می خوانیم: ایاك نستعین  یعنی فقط از تو یاری می جویم .

كسی كه خدا را موثر و قادر بداند، در مشكلات و امراض و سختی ها خود را نمی بازد و به او توكل می كند و به درگاه او دعا می كند و از دعا نا امید نمی شود.

كسی كه به خدا اعتماد دارد، به غیر خدا تكیه نمی كند و كارهایش را خالصانه فقط برای او انجام می دهد نه برای نشان دادن به مردم.

كسی كه عزت را از طرف خدا می داند. همانطور كه خداوند در قرآن ،تمام عزت را به خود نسبت می دهد: الَّذينَ يَتَّخِذُونَ الْكافِرينَ أَوْلِياءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنينَ أَ يَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَميعاً (3)

آنان كه كافران را به جاي اهل ايمان دوست خود انتخاب مي‏كنند، آيا عزّت را نزد كافران مي‏جويند، در حالي كه همه عزّت نزد خداست.

برای عزیز شدن دست به دامان افراد غیر خدایی و یا كفار و اهل معصیت نمی شود.

و از همه مهمتر كسی كه به خدا اعتقاد و اعتماد دارد و سخنان او را در مورد معاد باور دارد، از گناهان بیشتر دوری می كند و به واجبات و مستحبات بیشتر می پردازد.

به هر حال این ها چند مورد بود كه در عرصه زندگی، نشان دهنده اعتقاد بیشتر به خدا است و انسان معتقد در تك تك لحظه های زندگی و در همه جا ،می تواند در شرایط عادی یا سر بزنگاه ها با میزان عمل ها و حرفهایش، میزان اعتقادش را نسبت به خدا بسنجد .این بهترین راه اندازه گیری است چرا كه ما در بسیاری از اوقات فكر می كنیم ،اعتقادمان به خدا و محبت مان نسبت به او كامل است در حالی كه ملاك اعتقاد و ایمان نزد خدا عمل است و در یك روایت قدسی زیبا خداوند به حضرت موسی علیه السلام می فرماید:كَذَبَ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ يُحِبُّنِي فَإِذَا جَنَّهُ اللَّيْلُ نَامَ عَنِّي أَ لَيْسَ كُلُّ مُحِبٍّ يُحِبُّ خَلْوَةَ حَبِيبِه(4)

دروغ می گوید كسی كه فكر می مكند من را دوست دارد. ولی وقتی شب او را فرامی گیرد از روی غفلت می خوابد آیا دوست علاقه به خلوت كردن با دوستش ندارد؟!

این حدیث نشان می دهد ملاك در محبت ،عمل و خلوت با حبیب و ارتباط با اوست. نه صرف ادعا و تصور.

برای توضیحات بیشتر با شماره (09640) تماس بگیرید.

پی نوشت ها :

1.محدث نوري، مستدرك الوسائل، مؤسسه آل البيت (ع) قم، 1408 ه. ق،ح 13، ص 29.

2. همان، ج 12، ص 18.

3. نساء (4)آیه 139 .

4. شيخ حر عاملي، وسائل الشيعة، مؤسسه آل البيت (ع) قم، 1409 ه.ق، ج 7، ص 77 .