پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
حجاب واجب است براي‌‌همه مسلمان ها؟
البته اگر ادعا شود كه اين رفتار تنها در خصوص ظواهر ديني مانند حجاب است كه چندان مورد تاكيد دين نيست ولي اين امر در مورد ساير تكاليف ديني اعمال نمي شود؛ پاسخ ...

حجاب واجب است براي‌‌همه مسلمان ها، اما مردم تركيه حجاب ندارند، مي گويند حجاب مهم نيست، قلب و نيت انسانها مهم است و حجاب ضروري نيست.

در مورد مردم تركيه ابتدا بايد توجه داشته باشيد كه به هيچ وجه اين ادعا كه مردم تركيه حجاب ندارند صحيح نيست، بلكه چه در گذشته و چه در حال جمعيت قابل توجهي از مسلمانان تركيه داراي حجاب اسلامي بوده و هستند و حتي همسر آتاتورك كه مروّج غرب گرايي در تركيه بوده نيز در تصاوير گوناگوني كه از وي باقي مانده همواره با حجاب اسلامي در مناسبت ها و مجالس و برنامه هاي رسمي حضور مي يافته است. (1)

البته در قوانين لائيك اين كشور تلاش شده با هر گونه مظاهر اسلامي و نمادهاي مروج دين و مخالف با لائيسم مقابله شود كه از جمله قوانين سخت گيرانه اي در مورد حضور دختران و زنان با حجاب اسلامي در ادارات و اماكن دولتي و دانشگاه ها به تصويب رسيد؛ اما با وجود اين قوانين سخت گيرانه امروزه نيز مي بينيم كه همسر نخست وزير و همچنين همسر رئيس جمهور تركيه كه سال هاست در راس حكومت هستند داراي حجاب بوده و اين امر حاكي از عمق تقيد و توجه بخش مهمي از مردم تركيه به مساله حجاب است.

بديهي است كه اين طيف وسيع از مردم تركيه معتقد نيستند كه حجاب امر مهمي نيست و مي توان با پاكي قلب آن را ناديده گرفت و به كناري نهاد يا اين دستور از زمره دستورات اسلامي محسوب نمي شود، بلكه اين طيف وسيع علي رغم همه فشارها اصرار به حفظ حجاب خود دارد؛ نظير همين جريان در ديگر كشورهاي اسلامي كه قوانين آن ها بر اسلام دستورات اسلام تدوين نشده مانند مصر و تونس و ... نيز ديده مي شود.

اما در مورد اين ادعا كه ممكن است افرادي در هر كجاي دنيا آن را بدين گونه مطرح نمايند كه اساس دين در نيت و صفاي قلب است نه اعمال ظاهري مانند حجاب بايد گفت بطلان و بي ارزشي چنين ادعايي كاملا بديهي است زيرا بر فرض صحت اين ادعا ديگر مجالي براي انجام هيچيك از دستورات چه شخصي و چه اجتماعي باقي نمي ماند و يك مسلمان مي تواند تنها در قلب خود مسلمان باشد ولي نماز نخوانده روزه نگيرد و حج بجا نياورد و ....

در واقع اين ادعاي دين داري بودن عمل به آموزه هاي قراني و ديني همانند تشبيه زيباي مولوي است كه گفت:

شير بي يال و دم و اشكم كه ديد               اين چنين شيري خدا هم نافريد

البته اگر ادعا شود كه اين رفتار تنها در خصوص ظواهر ديني مانند حجاب است كه چندان مورد تاكيد دين نيست ولي اين امر در مورد ساير تكاليف ديني اعمال نمي شود؛ پاسخ مي دهيم به چه دليل بايد حكم صريح حجاب را در زمره امور كم ارزش تلقي نمود؟ آيا حجاب در زمره دستورات صريح و روشن قرآن نيست كه به همه مومنان توصيه شده است؟ مگر خداوند به صراحت نفرموده:

« يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْني‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحيماً »(2) «اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [روسري‏هاي بلند] خود را بر خويش فروافكنند، اين كار براي اينكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است (و اگر تا كنون خطا و كوتاهي از آنها سر زده توبه كنند) خداوند همواره آمرزنده رحيم است.»

 آيا مي توان از اين دستور ديني كه همه مسلمانان در طول تاريخ بدان معتقد بودند و از صدر اسلام تا كنون نسل به نسل با تفاوت هاي فرهنگي و ملي اصل آن را رعايت كردند به بهانه كم ارزشي رويگردان شد و آن را با احساسي دروني و قلبي تعويض نمود.

از طرف ديگر بايد ديد كه حقيقتا معيار پاك بودن دل چيست؟ به يقين اسلام از همه ما برخورداري از قلبي پاك و سليم را خواسته و تاكيد كرده كه در قيامت تنها كساني كه قلب پاك و سالم را به پيشگاه الهي ببرند اهل سعادت و نجات خواهند بود(3)، اما آيا بدون عمل به دستورات الهي و با پشت كردن به فرامين او مي توان ادعا نمود كه از قلبي پاك برخورداريم؟

البته ادعا نمي كنيم كساني كه از حجاب اسلامي برخوردار نيستند لزوما قلبي پاك نداشته و يا اهل نيات صادق و اعمال صالح نيستند. اما به يقين در كنار همه كارهاي خير خود داراي يك رفتار غلط و انجام يك گناه يعني ترك حجاب هستند كه در مواردي علاوه بر حق الله بودن نوعي حق الناس و عامل ايجاد مشكلات اجتماعي براي ديگران نيز مي شود كه بايد در قيامت پاسخگوي آن باشند.

 

پي نوشت ها:

1. رك: http://inn.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=0Id=128538Rate=0

2. أحزاب(33) آيه 59.

3. شعراء (26) آيه 89.