پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
من خیلی متنفرم از آرایش و فردی كه آرایش كرده
در پاسخ به سؤال شما مطالبی را در قالب نكات زیر تقدیم می داریم: 1. متأسفانه هر دوی شما در این باره دچار افراط و تفریط شده اید، بنا بر این لازم است ...

من مدتی است ازدواج كرده ام همسرم قبل از ازدواج با من و همچنین مدتی بعد از ازدواجمان آرایش می كرد. و به هر حال با این وضعیت وارد جامعه و اجتماع می شد به دلیل زیاده روی هایی كه می كرد مجبور شدم جلوگیری كردم. الان كه نمی تونه آرایش كنه چه در خانه چه در بیرون خیلی گوشه گیر شده اونجور كه باید بانشاط و شاداب نیست از این ور هم من خیلی متنفرم از آرایش و فردی كه آرایش كرده چه خودی باشه چه غریبه یه جورایی حالت تهوع بهم دست میده واقعا چیكار می تونم بكنم كه نه سیخ بسوزه نه كباب.... با تشكر

در پاسخ به سؤال شما مطالبی را در قالب نكات زیر تقدیم می داریم:

1. متأسفانه هر دوی شما در این باره دچار افراط و تفریط شده اید، بنا بر این لازم است هم شما و هم همسرتان دیدگاه و تفكر خود را اصلاح و تعدیل كنید تا به یك تفاهم منطقی و معقولی برسید به طوری كه به قول شما نه سیخ بسوزد و نه كباب.

2. هر مرد و زنی در فطرت و سرشت شان زیباپسندی و آراسته گری نهفته است لذا در اسلام بر آراستن خویش، شانه كردن موها، مسواك زدن، اصلاح موهای سر و صورت، پوشیدن لباس زیبا و استعمال عطر و بوی خوش تأكید زیادی شده است؛ البته این علاقه به آراسته بودن و آرایش در زنان به خاطر خصوصیات روانی كه در وجودشان نهفته است كمی بیشتر است. از سوی دیگر سفارش شده كه زن و شوهر نیز خود را برای یكدیگر بیارایند و ظاهر خود را جذاب و دوست داشتنی نمایند. این عمل علاوه بر احترام به خواست و علاقه طرف دیگر، عفت و پاكدامنی را در جامعه تقویت می نماید.

3. این را بدانید كه یكی از كاركردهای خانواده و زن و شوهر نسبت به هم، آراستن و آرایش خویش برای همدیگر است.

4. اصلاحی كه شما باید در نوع نگرش خود ایجاد كنید این است كه نباید با مطلق آرایش كردن همسرتان مخالفت كنید، همان طور كه گفتیم آراستگی و میل به زیبا بودن و آرایش و آراستگی در فطرت انسان قرار دارد، بنا بر این نباید همسرتان را از این میل فطری به كلی محروم كنید بلكه می توانید به او اجازه دهید كه در محیط خانه هم برای شما و هم برای دل خود آرایش كند و خود را بیاراید، از سوی دیگر می توانید به او اجازه دهید تا برای محارم خود و همین طور در مجالس زنانه كه نامحرمی حضور ندارد خود را آرایش كند و نیاز فطری خود را به نوعی ارضاء نماید. به یقین این گونه رفتار شما باعث می شود كه همسرتان شور و نشاط از دست رفته را دوباره بازیابد و شاداب تر گردد. در هر صورت اگر شخصاً نمي توانيد اين تغيير را در نگرش خودتان به وجود آوريد، لازم است با يك مشاور كار كنيد تا اين وضعيت را در شما برطرف نمايد.

5. به نظر می رسد كه تنفر شدید شما نسبت به آرایش، بیشتر به خاطر این است كه در جامعه با صحنه هایی روبرو شده اید كه در آن زنان بدحجاب و جلف با آرایش غلیظ به جلوه گری و عشوه گری و دلبری در منظر نامحرمان پرداخته اند و چون شما فردی مقید و متدینی هستید نسبت به عملكرد غلط آنان حساس شده اید و چون در دل تان رفتار آنان را زشت می دانید، این حالت شما به ظاهر آنان و نوع آرایش آنها نیز سرایت كرده به گونه ای كه آرایش آنها و ظاهر زیبای آنان را نیز زشت می دانید و این حالت شما آن قدر شدید شده كه كلاً به آرایش اطرافیان و محارم تان هم حساس شده اید و از نوع آرایش آنان نیز حالت تهوع پیدا می كنید. در حالی كه اگر به وجدان خود مراجعه كنید و انصاف را مد نظر قرار دهید، انسان ها اگر به صورت مرتب آرایش ملایم كنند و موهای خود را اصلاح و مرتب و نظیف گردانند، یقیناً زیباتر و جذاب تر و دوست داشتنی تر به نظر می رسند و طبع آدمی به آنها بیشتر گرایش پیدا می كند. تصور كنید اگر انسان ها به وضع ظاهر و اصلاح سر و صورت خود نمی رسیدند چه منظره رقت انگیزی به وجود می آمد و تحمل یكدیگر ناممكن می شد. با این وجود می طلبد كه شما حساب همسر و محارم تان را با زنان دیگر جدا كنید و اجازه دهید همسرتان برای شما آرایش و اصلاح داشته باشد، حتی می توانید هر از گاهی صورت آرایش كرده او را تحسین كنید و آن را بستانید و حتی می توانید در مواردی از همسرتان بخواهید كه خواست و نظر شما را در آرایش خود اعمال كند تا شما او را جذاب تر ببینید و به او مشتاق تر گردید.

6. البته در كنار این كارها می توانید در یك فضای صمیمانه و همدلانه از همسرتان بخواهید كه هیچ گاه با صورت آرایش كرده در جامعه و انظار عمومی و جلوی نامحرمان ظاهر نشود و به این توصیه دین و قرآن توجه داشته باشد تا مرتكب گناهی از این جهت نشود تا عفت و پاكی خود و جامعه محفوظ بماند. به طور حتم اگر همسرتان سخنان دلسوزانه و حاكی از عشق و محبت شما را بشنود، به آن احترام می گذارد و به آن ترتیب اثر می دهد. روابط زن و شوهر وقتی صمیمانه باشد انتقاد سازنده معجزه می كند.

7. این را بدانید، زندگی زناشویی بسان جاده دوطرفه است كه باید عشق و محبت، دوست داشتن، احترام متقابل در آن حاكم باشد، اگر شما  بخواهید میل و علاقه همسرتان را به كلی نادیده بگیرند و فقط با عقل و منطق خشك و یا با اعمال قدرت بخواهند میل و نظرتان را بر كرسی بنشانید، زندگی بیروحی را خواهید گذراند و اگر بدون تغییر خود بخواهید همسرتان تنها مطابق میل شما عمل كند، زندگی راحت به طرف پرتگاه كشانده میشود و آرامش و آسایش از زندگی تان بر چیده می شود و به جای آن افسردگی، تنش، اختلافات خانوادگی و ... حاكم می شود.