پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
ملتی در اسكاندیناوی هستند كه باید روزی بیست ساعت روزه بگیرند؟
پیامبر از خود حكمی نداده و سخنی از نزد خود به مردم نگفته ، بلكه هر آنچه بیان كرده ، حكم خدای عالم و قادر است. خدائی كه انسان را خلق كرده و به میزان توانائی ...

آیا محمد(ص) نمی دانست ملتی در اسكاندیناوی هستند كه باید روزی بیست ساعت روزه بگیرند؟ 

به چند نكته باید توجه كرد :

1. سوال كردن پیرامون مسائل دینی و بزرگان دین، كاری است پسندیده و در برخی از موارد لازم و ضروری؛ ولی باید سعی كرد جهات ادب را در سوال پیرامون بزرگان دین رعایت كرد. در این مساله از تبعیت و پیروی سایت های ضد دین و منحرف كه عمدتا گفتارشان خالی از ادب و به دور از شخصیت علمی و فرهنگی است، دوری كرد.

2- پیامبر از خود حكمی نداده و سخنی از نزد خود به مردم نگفته ، بلكه هر آنچه بیان كرده ، حكم خدای عالم و قادر  است. خدائی كه انسان را خلق كرده و به میزان توانائی و تحمل او در برابر دستورات دینی آگاه است. هیچ تكلیفی خارج از توان انسان بر او تحمیل نكرده است: « لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها...؛ خداوند هيچ كس را، جز به اندازه تواناييش، تكليف نمي ‏كند...".(1)

3- هر مسلمان هر آنچه را كه رسول گرامی اسلام از جانب خدا ، به او تكلیف می كند ، با جان و دل می پذیرد . در این راه هر سختی را برای خود آسان می بیند كه این نشانه ایمان  مسلمان است: « فَلا وَ رَبِّكَ لا يُؤْمِنُونَ حَتَّي يُحَكِّمُوكَ فيما شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لا يَجِدُوا في‏ أَنْفُسِهِمْ حَرَجاً مِمَّا قَضَيْتَ وَ يُسَلِّمُوا تَسْليما ؛ به پروردگارت سوگند كه مؤمن نخواهند بود، مگر اينكه در اختلافات خود، تو را به داوري طلبند و سپس از داوري تو، در دل خود احساس ناراحتي نكنند و كاملا تسليم باشند ". (2) بنابراین دیدگاه یك مسلمان واقعی نسبت به سختی و راحتی تكالیف الهی هرگز مانند دیدگاه یك غیر مسلمان نیست. روزه بیست ساعته اگر برای  غیر مسلمان یك شبانه روز تشنگی و گشنگی بی فایده است ، برای  مسلمان سعادتی است برای عبادت بیش تر و وسیله ای است برای نزدیكی بیش تر و بهتر به خدا و محبوب :  افضل الاعمال احمزها ؛ بهترین اعمال سخت ترین آن ها است .(3) مسلمانان صدر اسلام ، از جمله  پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم در صحرای حجاز با وجود گرمای طاقت فرسای تابستان و نبود امكانات رفاهی كنونی ، روزه داری می كردند . با این حال مواقعی كه دشمن مدینه و مناطق اسلامی را تهدید می كرد ،با زبان روزه و با طی مسافت های طولانی در زیر آفتاب سوزان حجاز به مقابله با دشمن می رفتند . در نبرد علیه دشمنان شركت می كردند. چگونه می توان تصور كرد كه آن بزرگوار سختی برخی از اعمال را در برخی از مناطق نمی دیده و توجهی نداشته است ؟!

4- به خاطر پراكندگی انسان ها در تمام كره زمین و گوناگونی وضعیت جوی مناطق مختلف كره زمین به لحاظ گرمی و سردی و خشكی و رطوبت  ،  نیز با توجه به تشریع حكیمانه احكام از طرف خدا ، سختی و راحتی اعمال به طور یكسان بین مناطق مختلف تقسیم شده است.  در  مورد سوال ، اگر دقت كنیم درست است كه در تابستان مقدار روزه هر روز به اندازه بیست تا بیست و یك روز در كشورهای اسكاندیناوی یا مناطق قطب می رسد، لكن به خاطر برودت و خنكی هوا در این مناطق روزه داری آسان تر از مناطق گرمی مانند صحرا عربستان و كشورهای آفریقائی است كه ممكن است مقدار ساعت كم تری روزه داری كنند. همچنین به خاطر گردش ماه های قمری در طول سال ، هیچ گاه ماه رمضان در یك فصل مشخص ثابت نمی ماند و در كشورهای مختلف در فصل های گوناگون تجربه می شود. بنابراین كسانی كه در كشورهای اسكاندیناوی در تابستان به خاطر طولانی بودن روز ، مقدار ساعت بیش تری روزه داری می كنند ، در زمستان كه طول روزهای این كشورها بسیار كوتاه است ، در مواقعی كم تر از سه ساعت روزه داری خواهند داشت.

5 در اكثر مناطق مسكونی كره زمین كه نصف شمالی آن است ،میزان ساعت روزه داری در تابستان نزدیك به این ساعت است . در مواردی به هیجده ساعت هم می رسد. بنابراین ساكنین كشورهای اسكاندیناوی روزه چندان عجیبی هم نسبت به دیگر مناطق كره زمین نمی گیرند . با چند ساعت اختلاف هیچ گاه دست از این عبادت لذت بخش اسلامی نمی كشند و خود را در این عبادت بزرگ شریك دیگر مسلمین جهان می دانند.

 

پی نوشت :

11. بقره(2) ، آیه 286.

22. نساء (4) ، آیه 65.

33. علامه مجلسی ، بحارالانوار ، بیروت ، موسسه الوفاء ، 1404 هـ.ق ، ج 67 ، ص 191.