پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
آیا می توانیم بدون اجازه پدر دختر صیغه بخوانیم و صیغه ما درست است؟
اینكه خانواده دختر با ازدواج شما مخالفت می كنند و دلیل این كار را، ازدواج نكردن خواهران بزرگ تر دختر مورد نظر شما معرفی می كنند، به خاطر نگرش و دیدگاه غلطی ...

مدتی است قرار است بایكی از آشنایان ازدواج كنم كه دو خواهر بزرگتر از خود دارد. ولی خانواده دختر مخالفت می كنند و دلیل انها این است كه هنوز خواهران بزرگتر دختر ازدواج نكرده و تا ازدواج آنها اجازه ازدواج نمی دهند در این مدت كه من با این دختر حرف می زنم هم من هم دختر احساس گناه می كنیم سوال بنده این است آیا می توانیم بدون اجازه پدر دختر صیغه بخوانیم و صیغه ما درست است؟چون مخالفت پدر دختر غیر منطقی است و ممكن است من یا دختر به گناه بیفتیم و معلوم نیست چه مدت طولانی باید منتظر بمانیم مرجع تقلید بنده وخانم اقای خامنه ای می باشد باتشكر

پرسشگر گرامي با سلام و سپاس از ارتباطتان با اين مركز

 مطالبی را در قالب نكات زیر تقدیم می داریم:

1. اینكه خانواده دختر با ازدواج شما مخالفت می كنند و دلیل این كار را، ازدواج نكردن خواهران بزرگ تر دختر مورد نظر شما معرفی می كنند، به خاطر نگرش و دیدگاه غلطی است كه در جامعه روی این موضوع وجود دارد. متأسفانه برخی از خانواده ها از سر ناآگاهی و جهالت، ازدواج دختر كوچك تر و ازدواج نكردن دختر بزرگ تر را دلیل بر عیب و ایراد داشتن دختر بزرگ تر می دانند. با برچسب زدن و شایعه پراكنی عملاً دختر بزرگ را عیب دار معرفی می كنند. مانع ازدواج او می گردند. باعث می شوند كه برای همیشه شانس ازدواج را از دست بدهد.

خانواده ها برای این كه چنین مشكلی به وجود نیاید، سعی می كنند دختران را به ترتیب از بزرگ به كوچك شوهر دهند تا با ازدواج دختر كوچك تر در حق دختر بزرگ تر اجحاف و ظلمی صورت نگیرد. البته این نگرش غلط، دیگر در برخی از شهرها وجود ندارد . خانواده ها به این درجه از فهم و شعور رسیده اند كه اگر دختر كوچك و یا فرزند كوچك شان موقعیت و شرایط ازدواج داشت، مانع ازدواج او نشوند . دیگران نیز نگاه شان به دختر بزرگ و فرزند بزرگ تری كه ازدواج نكرده، مقداری تعدیل شده است. دیگر مثل سابق دلیل بر عیب دار بودن دختر بزرگ تر نمی دانند. البته باز خانواده هایی هستند كه این گونه تفكرات غلط را هنوز دارند و بر آن دامن می زنند، خصوصاً در مناطق روستایی، به همین جهت اصلاح این دیدگاه و نگرش غلط، نیاز به آگاهی خانواده ها و بستر سازی و نیز گذشت زمان دارد. نباید انتظار داشت كه این نگرش یك شبه اصلاح گردد و از بین برود. به همین خاطر باید به خانواده دختر مورد نظرتان حق بدهید و دلیل مخالفت آن ها را كاملاً غیر منطقی و نادرست ندانید.

2.  به فتوای غالب مراجع تقلید، ازدواج موقت یا دائم دختر باكره نیاز به اذن پدر دارد . برخی از فقها از جمله آیت الله بهجت(ره) می فرمایند: اگر دختر باكره بخواهد ازدواج دائم یا موقت كند، بنا بر احتیاط تكلیفاً  باید از پدر و یا جد پدریش اجازه بگیرد.(1)

 نیز باید به دیگر شرایط و احكام آن ملزم بود. در غیر این صورت عقد ازدواج ایراد شرعی پیدا می كند و درست نیست. در مورد شما ، باید بگوییم كه نمی توانید بدون اجازه و اذن پدر دختر مورد نظر، صیغه عقد موقت بخوانید. باید به طریقی رضایت پدر دختر را كسب كنید.

3. به نظر می رسد باید راه حل دیگری را برای حل مسئله خود پیدا و مشكل خود را حل كنید. برای این منظور برخی از راه حل هایی را كه در مسئله وجود دارد، در ادامه بیان می كنیم تا با تفكر در مورد هر یك از آن ها، بهترین راه حل را انتخاب كنید.

برای این كه از وضعیتی كه ایجاد شده خارج گردید، نیاز به آسیب شناسی دقیق راه هایی است كه در پیش روی خود دارید تا با سبك و سنگین كردن راهكارها و با شناخت مشكلات هر راه، راهی را انتخاب كنید كه كم ترین مشكل و آسیب را در پی دارد. پیشنهاد می شود برای برون رفت از این جریان، مهارت حل مسئله را به درستی بیاموزید و نسبت به مشكل ازدواج خود راه حل منطقی پیدا كنید:

الف) برای این كه نظر خانواده دختر را تغییر دهید، از وساطت افراد ديگر استفاده كنيد. از قدرت نفوذ و بيان ساير اقوام و خويشان يا دوستان پدر دختر و يا امام جماعت يا روحاني محل بهره بجویید . از همكاري و ميانجي گري خير انديشان و فاميل هاي نزديك و صاحب نفوذ بر روي آنان بهره بگيريد. اصرار و سماجت آميخته به محبت و فرمانبري و دعا به درگاه حضرت حق را فراموش نكنيد. به هر حال در زندگي هر انساني افرادي هستند كه اشخاص براي آنان احترام خاصی قائل هستند و حرف آنان را ميپذيرند، ميتوانيد از آنان استفاده كنيد و آن ها را واسطه قرار دهید. شاید دل آنان نرم گردد و با ازدواج شما موافقت كند.

ب) به خانواده دختر بگویید كه اگر صلاح می دانند، شما را به عقد هم در بیاورند . عروسی رسمی و دیگر مراسم را چند سالی تا ازدواج خوهران بزرگ تر به تأخیر اندازید. اگر با این شیوه موافقت كنند، مسلماً راه برای ارتباط شما با دختر مورد نظر هموار و كاملاً شرعی می شود.

ج) خودتان دست به كار شوید . زمینه ازدواج خواهران بزرگ تر را فراهم سازید. اگر چه این راه نیاز به تلاش و كوشش فراوان دارد، ولی یكی از حسن های آن، این است كه در انتخاب باجناق های خود نقش داشته اید و سلیقه شما مورد لحاظ واقع شده است.

د) اگر راهكارهای بالا مؤثر واقع نشد ، چاره دیگری ندارید. یا باید كلاً بی خیال این خانواده و ازدواج با دختر مورد نظر شوید و با دختر دیگری ازدواج كنید  یا این كه اگر طالب ازدواج با دختر این خانواده هستید، ناچارید صبر كنید تا خوهران بزرگ تر ازدواج كنند و یا گشایشی در كار شما ایجاد شود.

4. به هرحال، تا راه حل منطقی برای حل مشكل خود پیدا نكنید، مجاز به ارتباط با دختر مورد نظر نیستید. ضمن این كه هر گونه ارتباط دختر و پسر از لحاظ شرعی و قانونی و روانشناختی خالی از اشكال نیست . آسیب های فراوانی در آن نهفته است. توصیه می شود تا روشن شدن وضعیت تان، از ارتباط با دختر مورد نظر بپرهیزید كه خود به احساس گناه و فشار شهوت شما دامن می زند، بنابراین موقتاً او را فراموش سازید . هر گونه ارتباط خود را قطع كنید تا روابط شما از این ناحیه آسیب نبیند. مسلماً اگر تقوای الهی را پیشه خود سازید و از گناه پرهیز نمایید، خداوند آگاه و بصیر، گشایشی در كار شما به وجود می آورد و امر ازدواج شما را مقرّر می گرداند.

 

پی نوشت: 

1. آیت الله بهجت، توضیح المسایل، م 1891.