پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
نمی دونم طرز رفتارم با اینا چه جوری باید باشه؟
باید به شما به خاطر اینكه پایبند مسائل شرعی هستید و دوست ندارید گناه كنید و به والدین خود احترام می گذارید، تبریك گفت، چرا كه این توفیق در عمل نصیب هر كسی ...

توی فامیل به یه مشكلی برخوردم. فامیل ما پای بند به دین مذهب و این جور چیزا نیستند و هیچ چیز علی الخصوص حجاب رعایت نمی كنند و كلا بی حجابند. حالا من نمی دونم طرز رفتارم با اینا چه جوری باید باشه. از طرفی مادرم شدیدا اصرار می كنه كه من ارتباطمو با فامیل حفظ كنم. خب طبق آیات قرآن در اینجا اطاعت از مادر واجب نیست، بلكه حرام است. ولی باز از طرفی دیگر رنجاندن مادر هم جایز نیست.  چی كار می شه كرد تا نه سیخ بسوزه، نه كباب. نه من گناه كنم و نه مادرم ناراحت بشه.

باید به شما به خاطر اینكه پایبند مسائل شرعی هستید و دوست ندارید گناه كنید و به والدین خود احترام می گذارید، تبریك گفت، چرا كه این توفیق در عمل نصیب هر كسی نمی شود.

در ابتدا باید بگویم با توجه به تاریخ تولدتان تقلید شما از امام خمینی درست نیست، چرا كه تقلید ابتدایی از مجتهد میت جایز نیست. برای اطلاعات بیش تر با بخش فقه و احكام همین مركز ارتباط برقرار كنید.

با توجه به اینكه  می دانید در گناه اطاعت لازم نیست و از طرفی احترام مادر واجب است، در قالب چند نكته راهنمایی لازم را ارایه می نماییم، به امید اینكه موثر واقع شود:

1-ابتدا باید  فامیل را به دو بخش محرم و نامحرم تقسیم كنید، مثلا خاله و عمه از محرم ها هستند ، ولی دختر خاله و دختر عمه ،دختر دایی و دختر عمو، از نامحرمانند. برخورد با هر یك از آن ها متفاوت است

2-برخوردهایی كه باعث صله رحم می شود، انواع مختلفی دارد، مثلا حضور در منزل آن ها، تماس تلفنی، پیامك زدن،  حضور در محل كار؛ كه  می توانید برای ارتباط با فامیل هایی كه محرم شما هستند، از همه این راه ها استفاده كنید. با همه این راه ها صله رحم تحقق پیدا می كند .تنها راه حضور در منزل نیست.

3-اما برای صله رحم با فامیل هایی كه محرم نیستند، از تماس تلفنی یا پیامك استفاده نكنید، چون ممكن است  این گونه  تماس ها مشكل ایجاد كند. برای این دسته از بستگان كه حجاب درستی هم ندارند، اگر ممكن است سعی كنید فاصله دیدار های تان را با آن ها زیادتر كنید، مثلا لزومی ندارد همان ارتباطی كه مادرتان دارد، شما هم داشته باشید. هر چند باری كه مادرتان می رود، شما بروید .اگر ممكن نیست و مادرتان شما را الزام می كند ، وقتی به منزل آن ها رفتید، سعی كنید بعد از احوال پرسی از آن ها جدا شده و به اتاق دیگری بروید یا با همسن و سال های تان به بازی و تفریحی به بیرون از خانه بروید و كم تر در بین آن ها باشید . لزومی ندارد به صحبت طولانی با آن ها بپردازید . حتی الامكان سعی كنید به آن ها نگاه نكنید.

4-به نحو خیلی صمیمی با مادرتان صحبت كنید تا بر شما سخت گیری نكند . در صورتی كه نپذیرفت، او را متمایل كنید تا در این باره از مركز ما مشورت بگیرید.

5-اگر باعث تنش و فتنه در بین فامیل نمی شود، وظیفه امر به معروف و نهی از منكر را فراموش نكنید. در هر دیدار با لحنی زیبا و خوش به آن ها تذكر دهید یا لااقل نارضایتی خود را از وضع موجود آن ها و حجاب بد شان به نوعی معقول نشان دهید.

موفق باشید.