پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
چگونه می گوید حضرت جبرئیل اولین كسی هست كه با امام زمان بیعت می كند؟
نزول وحي به عنوان آوردن شریعت و كتاب‌های آسمانی از مختصات انبيا بود, گرچه بعضي انيبا, امام نيز بوده اند, اما دريافت وحي از خداوند فقط بر انبيا و رسولان بوده ...

طبق احادیث خود شما حضرت جبرئیل به پیامبر فرموده اند كه دیگر به روی زمین نمی آیند آن وقت چگونه می گوید حضرت جبرئیل اولین كسی هست كه با امام زمان بیعت می كند؟

نزول وحي به عنوان آوردن شریعت و كتابهای آسمانی از مختصات انبيا بود, گرچه بعضي انيبا, امام نيز بوده اند, اما دريافت وحي از خداوند فقط بر انبيا و رسولان بوده است . امامت به معناي رهبري و پيشوايي بر جامعه ، و در حقيقت امام مجري احكام الهي در جامعه است . بنا بر اين وحي به معناي اصطلاحي آن بر حضرات معصومين (ع ) نازل نمي شده. اما از الهامات و هدايت هاي الهي بهره مند مي شدند. (1)

اگر در جايي ديده شد كه به علي (ع ) يا به حضرت زهرا (س ) وحي شده , وحي اصطلاحي نيست , بلكه به معناي الهامات الهي است. مرحوم علامه مجلسي توضيح مي دهد كه مراد از وحي و نظر الهي , افاضات و الهامات است. (2)

جبرئیل بر امامان معصوم (ع) نیز نازل میشد.

زیرا اوّلاً از آیات قرآن (از جمله آیه 17 سورة مریم) كه درباره پیامهای خدا به حضرت مریم است، استفاده میشود كه نزول جبرئیل مخصوص پیامبران نبوده (البته به عنوان وحی و آوردن شریعت و كتابهای آسمانی فقط بر پیامبران نازل میشده) ولی برای رساندن پیامهای دیگر مانند پیام فوق به حضرت مریم مانعی ندارد كه جبرئیل بر غیر پیامبران نیز نازل شود. (3)

پس بايد گفت:

 آری جبرئیل هر از گاهی به منظور اخبار از آینده ، نیز تأیید، یاری و تسلیت و تبریك به معصومان به صورت الهامات ارتباط داشته ولی وحی اصطلاحی كه مخصوص پیامبران بوده ، با معصومان (ع) نداشته ، امام علی (ع) این مسئله را نفی میكند :

«اَلا واَنّی لستُ نبیّاً ولا یوحی إلیّ ولكن اعمل بكتاب الله ما استطعت؛ (4)  به من وحی نمیشود و  پیامبر نیستم ؛ اما طبق قرآن عمل میكنم».

البته در اصول كافی به سند صحیح نقل شده كه جبرئیل پس از رحمت پیامبر (ص) بر فاطمه (ع) نازل میشد و جریانات آینده جهان اسلام را برایش بیان كرده است. (5)

 نیز در كمال الدین وارد شده است كه به صورت پرندهای نازل میشود و با امام عصر بیعت میكند. (6)

 نا گفته نماند اینها مسائلی است كه ما از جزئیات آن خبری نداریم.

پي نوشت ها:

1. بحار الأنوار، علامة المجلسي ، سال چاپ : 1403 - 1983 م ، ناشر : دار إحياء التراث العربي - بيروت - لبنان، ج 26، ص 134.

2. تفسير نمونه‏، مكارم شيرازي ناصر ، ناشر: دار الكتب الإسلامية، تهران‏،سال چاپ: 1374 ش‏، ج 13، ص 36.

4. بحار الانوار، ج 34، ص 362.

5. كافي ، شيخ الكليني ، تحقيق : علي أكبر غفاري ، چاپ : چهارم ، سال چاپ : 1365 ش ، ناشر : دار الكتب الإسلامية - تهران، ج 1، ص 241.

6. بحار الانوار، ج 52، ص 285.