پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
من بايد چكار كنم؟
به طور حتم شوهرتان به هنگام ازدواج با شما، چنین رفتاری از خود نداشته است، چون اگر این گونه می­بود، شما هیچ وقت حاضر به ازدواج با او نمی گردیدید...

شوهر من خيلي اخلاق تندي داره. هيچ گونه اشكالي نميشه بهش گرفت. كوچكترين انتقادي به او باعث داد و بيداد و حتي گاهي كتك زدن ميشه. من بايد چكار كنم؟

در پاسخ به سؤال شما مطالبی را در قالب نكات زیر تقدیم می داریم:

1. به طور حتم شوهرتان به هنگام ازدواج با شما، چنین رفتاری از خود نداشته است، چون اگر این گونه می­بود، شما هیچ وقت حاضر به ازدواج با او نمی گردیدید. گاهی وقتها نحوی برخورد شما به عنوان همسر او، خیلی مهم است به این گونه كه در برخی موارد نه تنها مشكل را حل نمی كند بلكه بر شدت آن می افزاید. گاهی انتقادهای پی در پی و مستقیم، سرگوفت زدن­ها، سرزنش های مكرر باعث تشدید مشكل و لج و لجبازی می گردد و باعث می شود كه نه تنها شوهر شما تحمل شنیدن كوچكترین انتقادی را از شما نداشته باشد، بلكه به شدت موضع دفاعی به خود بگیرد و با داد و بیداد و حتی كتك زدن در صدد دفاع از خود بر بیاید.

2. توجه داشته باشید كه معمولاً انسان­ها در برابر انتقاد و ایراد مستقیم، احساس حقارت و تحقیر می كنند و موضع دفاعی به خود می گیرند، به همین خاطر به جای اینكه مشكل را حل كنند و انتقاد را بشنوند و در صدد رفع آن بر بیایند، بیشتر درصدد دفاع از خود بر می آیند؛ بنابراین توصیه می شود كه به جای این كه از شوهرتان انتقاد مستقیم كنید و با این كار روابط خود را به آشوب بكشانید و بر خشم او بیفزایید و دست او را روی خود بلند كنید و بدین وسیله حرمت­ها را بشكنید، همیشه سعی كنید احساس خود را از رویداد ها و حوادث زندگی و رفتارهای شوهرتان بیان كنید بدین صورت كه به شوهرتان بگویید: «من وقتی می بینم كه فلان مشكل را در زندگی داریم دلگیر و ناراحت می شوم» و یا « من وقتی، فلان رفتار را از شما دیدم احساس ناخوشایندی به من دست داد و احساس بدی داشتم» وقتی شما احساس خود را از این گونه بیان می كنید در واقع از شوهرتان به صورت مستقیم انتقاد نكرده اید و تنها احساس خود را بیان كرده اید و با این كار حس همدردی و دلسوزی او را برای توجه به احساسات خود بر انگیخته اید و مشاركت او را در حل مشكل جلب نموده اید.

3. به هر حال توصیه می شود كه هیچگاه مستقیماً از شوهرتان اشكال نگیرید و انتقاد نكنید، همیشه در یك وقت مناسب و در یك محیط آرام و با ملایمت و نرمی با او صحبت كنید و احساسات خود را با او در میان بگذارید، به او بفهمانید كه دلسوز او هستید و قصدتان از بیان احساسات، گرفتن ایراد از شوهرتان و تحقیر او نمی باشد بلكه می خواهید، روابط بهتری باهم داشته باشید و زندگی با نشاط و خوشبختی را برای هم فراهم آورید.

4. يكياز عواملي كهدر افزايش صميميت و ايجاد محبتبین همسران مؤثر است، خوشزباني و رعايتادبو احترام  است. بنا بر این هر گاه در حین گفتگوها احساس كردید كه شوهرتان دارد عصبانی و تند می شود، فوراً موضوع را عوض كنید، با عقلو فراستموقعيت او را درك نماييد و سكوت اختيار كنيد. بعضيفكر ميكنند اگر در مقابلخشم شوهر سكوت كنند، در موضع ضعف قرار ميگيرند، در حاليكه قضيه كاملاً بر عكساست، زيرا پس از فرونشستنخشمو برگشتبهحالت عادي، در مييابد كه عجب زنفهميدهو دانايي دارد، اگر بهزبانهم اقرار به اشتباه نكند، قطعاً ندامت قلبي براي او حاصلخواهد شد. پيامبر اكرم (ص) ميفرمايد: "هر زنيكه در مقابل بداخلاقيشوهرشبردباريكند، خداوند ثواب آسيههمسر فرعون را بهويعطا خواهد كرد".(1)

5. بنا بر این همواره با صداقت كامل به بیان احساسات و انتظارات خود با شوهرتان بپردازید و این كار را با رعایت كامل احترام انجام دهید. ناامیدی­ها و شكست­ها و انتظارات خود را با او در میان بگذارید؛ و با او گفتگو كنید. كلید حل مشكلات زناشویی، گفتگو و درك متقابل است. گاهی نیز مشاوره خانوادگی می تواند با مهارت افزایی زوجین، بر میزان تفاهم زن و شوهر بیفزاید.

6. در پايان توجه به اين نكته ضروري است كه انسان­ها با هم متفاوت هستند و توجه به اين تفاوت­هاي فردي بسيار مهم است. چه اينكه هر انساني محصول عوامل و شرايط خاصي است لذا هيچ­گاه نبايد توقع داشته باشيد كه شوهرتان هم مثل شما فكر كند و سليقه­ی او عيناً مثل شما باشد و همين طور احساسات و عواطف او دقيقاً مثل شما باشد و همیشه شما را درك كند و در همه مواقع انتقادپذیر باشد، بنابراين بايد به اين تفاوت­ها توجه كنید و بعضي از حركات و سكنات يا رفتارهاي شوهرتان كه ممكن است براي شما خيلي خوشايند و جالب نباشد، باعث انتقاد مستقیم شما از او نگردد تا موجب برانگیختن يك حالت دفاعي را در او نشود بلكه در كنار اين تفاوتهاي فردي، مشتركاتي نيز بين انسان­ها وجود دارد، بنا بر این بهتر است كه اين مشتركات را شناسايي كنید و نیز فكر خود را به هزاران نقطه مثبت شوهرتان متمركز كنید و براي استحكام زندگي، روی آنها تكیه كرده و آنها را تقويت نمایید.

7. اگر با این شیوه رفتاری شوهرتان تغییر نكرد و همچنان با تندی با شما برخورد می كند در این صورت باید ببینید كه منشأ عصبانیت و اخلاق تند او چه چیزی می تواند باشد. گاهی وقت­ها خستگی ناشی از كار روزانه و استرس شغلی و گاهی وقت­ها  تغییرات هورمونی و وضعیت ژنتیكی فرد باعث تندی و پرخاشگری او می گردد كه در این صورت باید تا جایی كه امكان دارد در فكر درمان او باشید. اگر با این حال او روی شما دست بلند می كند در این صورت لازم است مهارت جرأت ورزی را با شركت در دوره­های آن و یا مطالعه كتاب یاد بگیرید و در برابر ظلم و تعدی شوهرتان فعالانه و با قاطعیت البته با حفظ احترامات  برخورد كنید تا او جرأت زدن شما را نداشته باشد و به شما آسیبی نرساند.

پي نوشت:

1. بحارالانوار ج، ص.