پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
لطفا من را راهنمایی كنید.
بی شك رفتار ایشان در رابطه با پدر و مادر و دیگران ممكن است بر اساس تعهد ، وظیفه ، تعارف ، رودرواسی و ... باشد و احساس كند اگر این احوال پرسی را نداشته باشد ...

شوهر من به جای اینكه برای من شوهر باشد زن باباست مثلا اگر مریض شدم اصلا اهمیت نمی دهد. ولی اگر مادر و خواهر و فامیل مریض شوند دیگر نمی داند چیكار كند هر كاری كه بگوئید انجام می دهد. ولی دریغ از یك سوال كه تو خوب شدی یا نه؟ 17-18 سال است كه ازدواج كرده ایم و صاحب سه فرزند پسر هستیم. كارهای پدر شان روی بچه ها اثر گذاشته.لطفا من را راهنمایی كنید.شوهرم كارمند بانك است و دیپلم دارد.

پرسشگر گرامي با سلام و سپاس از ارتباطتان با اين مركز

بهتر بود گزارش كاملی از وضعیت زندگی خودتان ارسال می فرمودید تا بهتر راهنمایی می شدید؛ مثلا آیا این رفتار ایشان - كه شما بی تفاوت بودن نسبت به سلامت و یا مریضی نام می گذارید - از اول زندگی بوده یا خیر؟ وضعیت اعضای ازدواج كرده ایشان چگونه است؟ آیا برادرها و خواهرهای ازدواج كرده از همسرتان هم اینگونه هستند یا خیر ؟ اصلا رابطه والدین با همدیگر چگونه است؟

اما با توجه به متن ارسالی به توضیحات زیر توجه فرمایید:

شما باید در یك گفت و گوی صمیمانه كه این گفت و گو باید شرایط زیر را داشه باشد با ایشان صحبت كنید:

1- در زمان مناسب باشد: زمان های خستگی و بی حوصلگی و یا زمان هایی كه ایشان خودانگیخته باب گفت و گو را در باره مسایل زندگی مطرح نمی كند زمان مناسبی نیست.

2- مكان مناسب: مكان شلوغ و یا پر سر و صدا و جای كه بچه ها ممكن است گفت و گو های شما را دیده و نگران شوند مكان مناسبی برای گفت و گو نیست.

3- شروع صحبت باید با گفتن نقاط مثبت و خوبی های ایشان باشد و شما باید خود ارزشمندی ایشان را بالا ببرید؛ یعنی بگویید شما كه این رفتارهای خوب را دارید، بهتر نیست نسبت به این موضوع هم واكنش نشان دهید .

4- به هیچ وجه تحقیر ، سرزنش و گلایه نكنید و سعی كنید با همدلی و همراهی و شنونده فعال بودن، حرف های ایشان را بشنوید و تأیید كنید.

5- درباره نقش ایشان در خانه و تأثیراتی كه رفتار ایشان دارد، بیشتر صحبت كنید؛ مثلا بگویید شما كه دوست ندارید فرزندانمان در زندگی به همسران خود محبت نكنند و دچار مشكل در زندگی خود بشوند در حالی كه شما ناخواسته این كار را می كنید.

6- سعی كنید نیازتان را برای احوالپرسی كردن كلامی به ایشان برسانید .

بی شك رفتار ایشان در رابطه با پدر و مادر و دیگران ممكن است بر اساس تعهد ، وظیفه ، تعارف ، رودرواسی و ... باشد و احساس كند اگر این احوال پرسی را نداشته باشد جایگاه خود را ازدست می دهد و  از طرفی از آنجا كه همیشه در كنار شما بوده و از حال شما آگاه  و راحت است ، نیاز به احوالپرسی نمی بیند. پس بعضی وقت ها ما انسان ها در برابر افرادی كه راحت نیستیم مجبوریم احوالپرسی داشته باشیم؛ البته احتمال اینكه ایشان از مهارت های همسر داری هم برخوردار نباشد ، هست كه شما باید در یك فضایی به ایشان بگویید كه می دانم شما برای همسر و فرزندانت ارزش قایل هستید و دوست داری كه آن ها هیشه سالم باشند و از ناراحتی ما شما هم ناراحتی ، اما یكی از تفاوت های زن ها و مرد ها در این است كه زن ها نیاز دارند هر چند خشك و خالی و مصنوعی هم كه شده همسرشان از آن ها احوال پرسی كنند. البته ناگفته نماند كه شما باید از همسرتان بخواهید كه نیازها، انتظارات و خواسته ها و موضوعاتی كه برایش مهم است را مطرح كند و شما كاملا نسبت به برآورده كردن این انتظارات و خواسته های ایشان كوشا باشید.

موفق باشید.