پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
آيا دين اسلام (قران واحاديث) اشاره اي به مضرات اين گناه كبيره كرده؟
اگر كسي با دست يا وسايل مصنوعي به ارضاي جنسي اقدام كند، گناه كار است و اين كار را استمنا مي‌گويند. حرمت چنين عملي از اين آيه به دست مي‌آيد: "كساني كه براي ...

با سلام خدمت كارشناس محترم سؤالي در مورد استمنا داشتم كه آيا دين اسلام  (قران واحاديث) اشاره اي به مضرات اين گناه كبيره كرده اگر وجود دارد اثرات نابود كننده ان را بيشتر بيان  وبيشتر توضيح دهيد  موارد مصرف مني در بدن انسان را با توجه  طب اسلامي ذكر كنيد                                باتشكر فراوان از كارشناس محترم

اگر كسي با دست يا وسايل مصنوعي به ارضاي جنسي اقدام كند، گناه كار است و اين كار را استمنا ميگويند. حرمت چنين عملي از اين آيه به دست ميآيد: "كساني كه براي ارضاي غريزه جنسي خود راهي غير از ازدواج طلب كنند، تجاوزگرند".(1)

هنگامي كه از حضرت صادق (ع) در مورد استمنا ميپرسند، ميفرمايد:

«گناه بزرگي است كه خداوند در قرآن مجيد از آن نهي فرموده است. استمنا كننده مثل اين است كه با خودش نكاح (زنا) كرده باشد.اگر كسي را كه چنين كاري ميكند بشناسم با او هم خوراك نخواهم شد».(2)

كسي كه مرتكب چنين عملي شده با توبه ميتواند آثار اين گناه را پاك نموده و با خود و خدا عهد نمايد كه بار ديگر اين عمل را مرتكب نميشود.

 از ديدگاه پزشكان استمنا آثار زيانباري بر جسم و روح و روان وارد مي گذارد. تكرار اين عمل، باعث كوري يا عقيم شدن يا ضعف مفرط جسمي مي شود.

 استمنا چون بر خلاف روش طبيعي است (برخلاف مقاربت با همسر يا حتي احتلام در خواب كه طبيعي است) فرسايش روحي و جسمي به همراه دارد.

 با توجه به غير طبيعي بودن  استمنا فرسايش روحي در آن وجود دارد و چون جسم و روح در ارتباط با همديگر هستند، اين مسئله در فرسايش جسم و آثار منفي براي آن نمودار مي شود. بنابراين حتي دفعات كم استمنا براي بدن و جسم زيان بخش است.  اما اين پيامد در صورت مقاربت با همسر وجود ندارد. خارج شدن مني در هنگام خواب نيز آن آثار روحي را ندارد تا بر جسم و بدن اسيب وارد كند.

اين مسائل با صرف نظر از مضرات معنوي و رواني استمنا است كه احكام و دستورهاي ديني بيشتر به منظور آن تشريع شده است.

در كتاب بلوغ نوشته دكتر اردوبادي، اين تفاوت به تفصيل آمده است.

اما راههاي در امان ماندن از آن: ازدواج، كنترل چشم و گوش، اهميت دادن به نماز و تلاوت قرآن، همنشيني با دوستان خوب و...

پي نوشت‏ها:

1. مؤمنون(23) آيه 7.

2. وسائل الشيعه، ج 18، ص 575.