پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
ولی ما معتقد به رجعت هستیم ... ؟
مرادحدیث این است كه حجت خدا فقط همین 12 وجود مقدس و معصوم هستند. غیر از این ها شخص دیگری نمی آید اما این كه این 12 نفر دوباره برگردند، رد نمی كند.

در حدیث غدیر آمده است كه بعد از حضرت حجت (عج) هیچ حجتی نخواهد بود، ولی ما معتقد به رجعت هستیم و می دانیم كه بعد از شهادت ایشان ائمه دیگر حضور دارند.

مرادحدیث این است كه حجت خدا فقط همین 12 وجود مقدس و معصوم هستند. غیر از این ها شخص دیگری نمی آید اما این كه این 12 نفر دوباره برگردند، رد نمی كند.

 توجه اصلی حدیث شریف غدیر، جانشینی و خلافت مولای متقیان امام علی سلام الله علیه است . در ضمن در این حدیث شریف به این نكته هم اشاره شده كه امام زمان آخرین حلقه وصل حجت الهی و مردم در عصر ظهور است . بعد از حضرت حجتی بر زمین نخواهد بود كه قصد تشكیل حكومت داشته باشد.

اما رجعت اولیای الهی جزء معتقدات عامه جوامع بشری است . اختصاصی به عقاید شیعه ندارد ، هر چند در نحوه رجعت و كیفیت آن هیچ كسی اطلاع دقیقی ندارد، با این حال در مورد رجعت امامان سلام الله علیهم اجمعین به شكل خلاصه می توان گفت:

شیعه  معتقد است  هنگام ظهور حجت(عج) یا بعد از آن، ائمه معصومین(ع) جهت تشكیل حكومت و شاهد و ناظر بودن حكومت جهانی امام زمان، ظهور می نمایند  . نیز برخی مؤمنان درستكار كه در مرحله عالی ایمان قرار دارند و در مسیر تكامل معنوی با موانعی مواجه شده‏اند و تكامل آن‏ها ناتمام مانده است، رجعت می‏كنند تا سیر تكاملی خویش را از طریق بازگشت به این جهان ادامه دهند.

از سوی دیگر  اینان می‏باید رجعت نمایند تا شاهد و ناظر حكومت جهانی حق و عدالت باشند . در بنای رفیع این حكومت شركت جویند. هم چنین كفار و طاغیان ستمگری كه در مرحله منحطّی از كفر و ظلم قرار دارند، رجعت می‏كنند تا علاوه بر كیفر خاص در رستاخیز، مجازات‏هایی در این جهان ببینند.(1)

در اینكه همه امامان رجعت می كنند یا بعضی از آنان، روایات  اختلاف دارند. از بعضی روایات استفاده می شود كه همه امامان رجعت كرده و حكومت می نمایند .بعضی روایات دیگر از رجعت بعضی امامان سخن به میان آورده اند .بعضی روایات دیگر دلالت دارند كه امام حسین (ع) و پیامبر  اسلام (ص) و امام علی (ع) رجعت می كنند .

 آنچه كه مسلم است، اصل  رجعت امامان است. اما همه  یا بعضی  رجعت می نمایند ، معلوم نیست. امام صادق(ع) فرمود:

رجعت عمومی نیست، بلكه جنبه خصوصی دارد. تنها كسانی كه در بالاترین مرتبه ایمان و پایین‏ترین مراتب شرك قرار دارند، رجعت می‏نمایند.(2)

فلسفه و علت واقعی رجعت امامان بر ما روشن نیست . كیفیت بازگشت و همچنین حكومت آنان به صورت كامل مشخص نشده كه آیا حكومت دارند و حكومت آن بزرگواران در زمان حضرت مهدی(عج) می‏باشد یا بعد از آن .

 

 جهت آگاهی بیش تر می‏توانید به این منابع مراجعه نمایید :

 تفسیر نمونه، ج‏15، ص 555؛

رجعت از نظر شیعه، نجم الدین طبسی؛

رجعت، محمد باقر بهبودی؛

مهدی موعود، باب سی و چهارم، رجعت.

رجعت یا دولت كریمه خاندان وحی، ص 161، نشر مؤسسه الغدیر، 1411ق.

پی‏نوشت‏ ها:

1 . تفسیر نمونه، ج 15، ص 559.

2 . بحارالانوار، ج 53، ص 39.