پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
از كجا بفهمیم خدا ما را دوست دارد یا خیر؟
امام باقر علیه‏السلام فرمود: "به قلبت رجوع كن و ببین كه آیا دوستان خدا را در دل دوست داری؟ ...

از كجا بفهمیم خدا ما را دوست دارد یا خیر؟

مردی از امام باقر علیه‏السلام پرسید: از كجا بفهمیم خدا ما را دوست دارد؟ امام در پاسخ فرمود: "به قلبت رجوع كن و ببین كه آیا دوستان خدا را در دل دوست داری؟ اگر چنین محبتی را در خویش یافتی ، بدان كه پروردگار نیز تو را دوست می‏دارد". (1)

 بهترین راهی كه می‏توان فهمید كه آیا خداوند مرا دوست دارد، این است كه به قلب خود رجوع كرده و ببینم: آیا  او را دوست دارم و به آن چه برای من پسندیده و از من خواسته، راضی بوده و عشق می‏ورزم؟ با او بودن و راز و نیاز با او را بهتر می‏پسندم و بر كارهای دیگر ترجیح می‏دهم؟ آیا دوستان او و نشانه‏های وی را دوست دارم؟  به هر اندازه كه علاقه ما نسبت به خدا و دوستان او بیشتر باشد نشان دهنده آن است كه خداوند هم  ما را بیشتر دوست دارد.

اما از كجا بفهمیم خداوند از كارهای ما راضی است؟

خداوند با انجام فرائض و اعمالی كه به آن‏ها امر فرموده مثل: نماز، روزه، جهاد، امر به معروف، احترام به والدین و...، خشنود است و از گناهان ناراضی.  از فرمایشات حضرت امام باقر همین معنا را می‏یابیم: " خدا سه چیز را در سه چیز دیگر پوشانده: خشنودی اش را در طاعتش قرار داده، پس هیچ طاعتی را كم مشمار، شاید رضایت خدا در آن طاعت باشد.

دوم: خشمش را در معصیت پوشانده، پس معصیتی را ناچیز مشمار، شاید خشم او در آن معصیت باشد.

سوم: اولیائش را در مردمان پنهان كرده، پس كسی را تحقیر مكن! شاید همو ولی خدا باشد". (2)

بنا بر این وقتی به كار خوبی دست می‏زنیم و نیت قربة الی الله می‏كنیم، در مسیر رضای الهی قرار گرفته‏ایم اما وقتی به كار ناشایستی دست می‏یازیم، از این رضایت دور شده‏ایم. به امید آن كه دوستی و رضایت الهی نصیبمان باشد!!

موفق باشید

پی نوشت ها:

1. ثقة الإسلام الكليني، الكافي، دار الكتب الإسلامية ، طهران، 1365 ه. ش، ج 2، ص 126 .

2. بحارالانوار، ج 75، ص 187، حدیث 27.