پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
لطفا كمكم كنيد.
اگرچه پي بردن به اين موضوع كه شما فرزند خوانده هستيد و در خانواده اي زندگي مي كنيد كه پدر و مادر واقعي شما نيستند، تا حدودي شوك برانگيز، تعجب آور و ناراحت ...

من 20 سال دارم در سن 18سالگي پي به موضوعي بردم كه خيلي در ايندم انتخابم هدفم مهم بود خانواده به من گفتند كه فرزند خوانده هستم. تمامي زندگي 18 ساله ام جلوي رويم به تصوير كشيد شد  تو خالي شدم. به خداوند ايمان دارم او مرا دوست دارد هميشه كمك گرم است. اما گاهي دچار ترديد مي شوم كنترل نياز هايم برايم سخت است. خيلي سختي رنج كشيدم. تجربه زندگي دارم. اما نذاشتند كه پيشرفت كنم.دچار حنجار هاي خانوادگي هستم زندگي برايم شيرين نيست رنگي ندارد. دوستي ندارو تنها ماندم. پيشرفت و استعدادم كم شده. گاهي بي پناهي را حس مي كنم. لطفا كمكگرم باشيد. راهنمايي. پاسخ به سوالات شخصي.راهي براي درمان اعمال مكرر.مشاوره رفته ام. دكتر روانشناسم رفتم قرص اي آرامبخش هم خورده ام اما هيچ نشد. لطفا كمكم كنيد.من هم انسانم اشرف مخلوقات زاده ازخاك واب باد و آتش

اگرچه پي بردن به اين موضوع كه شما فرزند خوانده هستيد و در خانواده اي زندگي مي كنيد كه پدر و مادر واقعي شما نيستند، تا حدودي شوك برانگيز، تعجب آور و ناراحت كننده است. اما اين را بدانيد كه اين دنيا همواره آبستن حوادث ريز و درشت، تلخ و شيرين بوده و هست و هميشه زندگي اين دنيا آن گونه كه انتظار داريم بر وفق مرادمان نخواهد بود. البته در پس مشكلات و سختي هاي دنيا، هدفي متعالي نهفته است و اگر كسي فلسفه آن را به خوبي بداند، با مشاهده اندك سختي و ناملايمات زندگي، اين گونه همانند شما آشفته و هراسان نمي شود و نااميد و افسرده نمي گردد.

به ياد داشته باشيد كه وضعيت فعلي شما فراتر از فقدان عزيزان كه با مرگ آنان رقم مي خورد و همه روزه و هر لحظه بر اثر بيماري، تصادفات رانندگي، زلزله، سيل و يا حوادث گوناگون ديگر در جهان تحقق مي يابد و عده اي را داغ دار مي كند و فرزنداني را بي سرپرست مي گرداند نيست. بسياري از اين گونه خانواده ها با شرايط جديد كنار مي يابند و بدون اين كه كمترين خللي در روند زندگي خود ايجاد كنند، مسير جديدي را براي زندگي خود مي كشايند و به زندگي عادي خود بر مي گردند. حال شما به هيچ وجه بدتر از آنان نيست.

به هر حال، وضعيت فعلي شما نشانه پايان زندگي نيست، بلكه مي توانيد با بررسي موقعيت و شرايط زندگي خود، مسير جديدي را به روي خود بكشاييد.

از آموزه هاي ديني و تعاليم اسلامي اين گونه برداشت مي شود كه وجود مشكلات گوناگون و رنگارنگ لازمه زندگي است و باعث خلاقيت و شكوفايي استعدادهاي نهفته و بالقوه انسان مي شود. مهم اين است كه شما به جاي افسوس ديروز و يا تمركز به نقاط منفي زندگي فعلي تان، به فكر راه حل هاي جديد و كارآمدتر بگرديد. جمله معروفي وجود دارد كه براي اين گونه مواقع كاربرد دارد كه مي فرمايد: « در مسير زندگي هيچ بن بستي وجود ندارد يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت.»

احساسات ناخوشايندي كه شما آنها را تجربه نموده ايد، كم و بيش تمام انسان ها به نحوي در طول حيات خويش با همه آنها روبرو هستند و آن را تجربه مي كنند. مهم اين است كه هيچگاه در اين حالت نااميدي و حالات افسرده وار توقف نكنيد و به قول معروف از كاه، كوه نسازيد و بي جهت با سياه نمايي، جهان را بر روي خودتان تيره و تار نگردانيد. توجه داشته باشيد كه سواي سختي طبيعي خود مشكلات بيروني، اين شماييد كه آنها را سخت مي بينيد و يا بر درجه سختي و دشواري آنها مي افزاييد در صورتي كه حوادث و مشكلات زندگي هرگز آن گونه كه شما مي پنداريد نيستند چرا كه در يك حادثه مشخص، برداشت افراد با يكديگر فرق مي كند.

اين را در نظر داشته باشيد كه بر اساس آيات صريح قرآن كريم، خصوصاً آيات پاياني سوره مباركه بقره، خداوند متعال به اندازه وسع انسان ها و به مقدار ظرفيت، توانايي و امكاناتي كه به آنها داده است تكليف مي كند بنابراين، اگر به هر دليلي، توانايي شما محدود شده و از استعداد و پيشرفت كمي برخورداريد، هرگز نبايد خودتان را سرزنش كنيد و مقصر بدانيد مگر اين كه واقعاً كوتاهي نموده باشيد. توصيه مي شود با يك بازنگري مجدد از ميزان امكانات و توانايي هاي خود، اهداف زندگي خود را بر اساس آنها مشخص نماييد و مسير رشد و تعالي خود را بپيماييد.

توصيه مي شود براي غلبه بر احساس تنهايي و بي پناهي، دوستان خوب و سالمي در محل تحصيل و محل زندگي از ميان همجنسان خود پيدا كنيد و به تدريج دايره دوستي خود را با آنان گسترش دهيد و فعاليت هاي علمي، آموزشي هنري، ذوقي، ورزشي و تفريحي سالمي را با آنها برنامه ريزي كنيد و به صورت گروهي انجام دهيد تا مقداري احساس تنهايي شما تعديل شود و در كنار اين گونه فعاليت ها دوستي هاي شما تعمق بيابد و پايدار گردد.

 سعي كنيد در مناسبت هاي اجتماعي و محافل و مجالس زنان حضور فعال داشته باشيد و توانمندي هاي خود را بروز دهيد، اين گونه كارها، اعتماد به نفس تان را تقويت مي كند و شور و شعف دوباره به زندگي شما مي بخشد.

اگر از برخي از آشفتگي هاي روحي و رواني رنج مي بريد و با اين راهكارهايي كه ما عرض كرديم به نتيجه مطلوبي نرسيديد در آن صورت، بهتر است به مراكز مشاوره اي و خدمات روانشناختي معتبر مراجعه كنيد و از نزديك با روانشناسان، روانپزشكان باتجربه گفتگو نماييد و راهكارهاي تخصصي تر را دريافت كنيد. اين را بدانيد كه درمان بسياري از آشفتگي هاي روحي و رواني، همانند بسياري از بيماري هاي جسمي، نيازمند گذشت زمان، طي كردن روند درماني و به كارگيري دقيق راهكارهاست. توقع معجزه و برطرف شدن يك شبه آن را نداشته باشيد. اين كه مي فرماييد براي درمان برخي از آشفتگي هاي خود به مشاور و روانپزشك مراجعه كرده ايد و علي رغم مصرف دارو نتيجه اي نگرفته ايد از نظر ما كافي و قابل قبول نيست. دارو درماني تنها بخشي از كار است بقيه آن با روان درماني و طي چندين جلسه مشاوره و تمرين و به كارگيري راهكارها بهبود مي يابد.

تقويت ايمان تان با توسل به اولياي الهي، دعا و ياد خداوند و نيز مطالعه كتاب هاي مذهبي در زمينه فلسفه مصائب و سختي ها، هدف از خلقت، در بهبود وضعيت شما كارساز خواهد بود و روند درماني را تسريع مي كند؛ از اين امور غافل نباشيد.