پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
سوره و آيه هاي واجب بودن نماز روزه در قرآن را ذكر فرمایید.
آياتي كه درباره وجوب نماز است زياد است و چند دسته هستند يك دسته كه به طور كلي امر به اقامه نماز مي كنند و آن تمام آياتي است كه « أَقِيمُوا الصَّلاةَ » ...

سوره و آيه هاي واجب بودن نماز روزه در قرآن را ذكر فرمایید.

آياتي كه درباره وجوب نماز است زياد است و چند دسته هستند يك دسته كه به طور كلي امر به اقامه نماز مي كنند و آن تمام آياتي است كه « أَقِيمُوا الصَّلاةَ »(1) در آن بكار رفته است. يا آيه شريفه « وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْرِي‏»(2)

 دسته ديگر كه وجوب نماز را در اوقات مشخصي كه همان اوقات پنجگانه است، را بيان مي كند مانند آيه شريفه: « أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلي‏ غَسَقِ اللَّيْلِ وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الفجر كان مشهودا»(3)؛ نماز را از ابتداي تمايل خورشيد به جانب مغرب تا نهايت تاريكي شب بر پا دار و نيز نماز صبح را اقامه كن كه نماز صبح مورد مشاهده است.

يا آيه شريفه ««وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَيِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّيْلِ‏»(4)؛ نماز را در دو طرف روز و ساعاتي از شب بر پا دار.

آياتي كه بر وجوب روزه دلالت دارد:

1- «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيامُ كَما كُتِبَ عَلَي الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ‏ لعلكم تتقون»(5)؛ اي اهل ليمان روزه بر شما نوشته شده است همان گونه كه بر پيشينيان شما مقرر شده تا پرهيزكار شويد.

2- «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ‏...فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْه‏»(6)؛ ماه رمضان كه قرآن در آن نازل شده...پس هر كسي كه در اين ماه حاضر باشد بايد  روزه آن را بگيرد.

پي نوشت ها:

1. نساء(4)آيه77.

2. طه(20)آيه14.

3. اسراء(17)آيه78.

4. هود(11)آيه114.

5. بقره(2)آيه183.

6. همان، آيه185.