پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
چگونه باید از جوونیم بهره ببرم تا درزمان پیری افسوس نخورم؟
ابتدا باید توجه داشته باشید كه انسان كاری مهمتر از خود سازی ندارد و باید خود سازی در رأس امور انسان قرار بگیرد بقیۀ امور او همه معد و كمك كار براي نيل به ...

چگونه باید از جوونیم بهره ببرم كه زمانیبه سن پیری رسیدم افسوس نخورم؟ چه كتابهایی را برای رفع مسائل اعتقادی پیشنهاد میكنید؟ من به عنوان یك جوان برای ظهور امام زمان چه باید انجام دهم؟

ابتدا باید توجه داشته باشید كه انسان كاری مهمتر از خود سازی ندارد و باید خود سازی در رأس امور انسان قرار بگیرد بقیۀ امور او همه معد  و كمك كار براي نيل به اين هدف مقدس نهائي انساني است. دستورالعمل انسان‏ساز و سرچشمه حيات انساني قرآن است كه: «إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ يَهْدي لِلَّتي‏ هِيَ أَقْوَمُ وَ يُبَشِّرُ الْمُؤْمِنينَ الَّذينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْراً كَبيراً؛ (1) اين قرآن، به راهي كه استوارترين راه‏هاست، هدايت مي‏كند؛ و به مؤمناني كه اعمال صالح انجام مي‏دهند، بشارت مي ‏دهد كه براي آنها پاداش بزرگي است.

«يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما يُحْيِيكُمْ؛ (2) اي كساني كه ايمان آورده‏ايد! دعوت خدا و پيامبر را اجابت كنيد هنگامي كه شما را به سوي چيزي مي‏خواند كه شما را حيات مي‏بخشد! ».

باید مطابق قرآن و روایات اهل بیت عصمت علیهم السلام زندگی نمود تا به مقصد یعنی لقاء خداوند رسید، انسان تا به لقاء اللّه نرسيده است به كمال مطلوبش نائل نشده است و لقاء اللّه به معني اتصاف انسان به اوصاف الهي و تخلق او به اخلاقي ربوبي است. بابا افضل را كلامي كامل در اين باب است كه: «عالم درختيست كه بار و ثمره او مردم است و مردم درختي است كه بار و ثمره وي خرد است و خرد درختيست كه ثمره او لقاي خداي تعالي است».

اين سخن دل‏نشين امام صادق عليه السّلام را بايد بر دل نشاند: «القلب حرم اللّه فلا تسكن في حرم اللّه غيراللّه؛ (3) دل حرم خداست در حرم خدا كسی را غیر از خدا جای نده. 

حافظ به اين حديث در اين بيت نظر دارد: پاسبان حرم دل شده ام شب همه شب تا در این پرده جز اندیشه او نگذارم

ناگفته نماند كه بدن، تور شكار و مركب راهوار ماست، مبادا با او چنان كنيم كه نه به كار شكار آيد و نه بتواند ما را بجايي برساند، ره چنان رو كه رهروان رفتند، كسي به ما نگفت كه شب و روز را با يك دانه خرما بسر ببريم، در حد اعتدال بدن نياز به غذا دارد؛ « كُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا »؛ (4) انسان كامل آن كسي است كه حق هر ذي حق را اداء مي‏كند. (5)

باید غفلت را از خود بزداییم و در كسب علم ودانش و عمل به آن كوشا باشیم ؛ زیرا خود سازی در گرو علم وعمل است و باید در تحصیل این دو بال دائماً كوشا بود .

امام باقر علیه السلام می فرماید: «مبادا در عمل تأخير كنيد، كه تأخير دريايي است كه بسيار كسان در آن به هلاكت مي‏رسند».(6)

امام صادق علیه السلام نیز می فرماید : « كتب امير المؤمنين الي بعض أصحابه يعظه: .. فتدارك ما بقي من عمرك، و لا تقل غدا و بعد غد؛ فإنّما هلك من كان قبلك بإقامتهم علي الأمانيّ و التّسويف، حتي أتاهم امر اللَّه بغتة و هم غافلون؛ (7) امیرالمؤمنين علیه السلام به بعضي از ياران بعنوان پند چنين نوشت: آنچه را كه از عمرت باقي مانده درياب، و مگو فردا و پس فردا. بسيار كسان پيش از تو، سرگرم آرزوها و امروز و فردا كردن ها گشتند، و گرفتار اجل شدند و غفلت زده مردند».

لذا تلاش نمایید عمرتان در این مسیر یعنی خود سازی و بندگی صرف شود تا در آینده موجب پشیمانی نشود.

بهترین عمل برای زمینه سازی ظهور هم همین امر است كه باعث خشنودی خداوند و امام زمان علیه السلام می باشد.

نكته :

مواظب باشید دراین امر گرفتار افراط و تفریط نشوید كه آن آفت بزرگ انسان در مسیر بندگی و خود سازی است، با رعایت اعتدال و برنامۀ منظم می توانید به موفقیت نایل آئید.

برای ارتقاء كیفیت اعتقادی خود نیز می توانید از سیر مطالعاتی زیر استفاده نمایید:

ا. كتاب های اعتقادی آقای قرائتی.

2. كتابهای اعتقادی آقای ری شهری

3. كتاب های شهید دستغیب

4. كتاب های شهید مطهری

5. كتاب های آیت الله مصباح

برای این امر باید بصورت موضوعی مطالعه نمایید؛ مثلا در موضوع توحید ابتدا از كتاب آقای قرائتی شروع و به كتاب آقای مصباح ختم شود، بعد از توحید موضوع نبوت و همینطور به ترتیب تمام اصول دین را تحقیقی مطالعه نمایید.

بعداً می توانید از كتب علامه تهرانی و علامه طباطبایی و علامه حسن زاده و ... نیز استفاده نمایید.

پی نوشت ها:

 

1. اسرا(17) آیه 9.

 

2. انفال(8) آیه 24.

 

3. علامه مجلسی،بحارالانوار، 67، ص25، اسلاميه‏، تهران‏، مكرر.

 

4. اعراف(7) آیه 31.

 

5. علامه حسن زاده آملی،نامه ها برنامه ها،ص240، چ دوم‏، الف لام ميم‏،قم‏،1386 ش‏.

 

6. اخوان حكيمي، الحياة ، ترجمه احمد آرام،ص575‏،دفتر نشر فرهنگ اسلامي‏،تهران‏،1380 ش.

 

7. همان.‏