پاسخ ارائه شده در پاسخ به سوال یک پرسشگر با مشخصات خاص می باشد لذا در صورتی که سوالی دارید از طریق درگاه های پاسخگویی پیگیری فرمائید.
چرا فقط مشروبات الكلی حرام شده است؟
در منظر دینی تنها شراب و مشروبات الكلی حرام نیست بلكه استفاده از هر ماده ای كه برای بدن ضرر دارد و یا تاثیر مشروبات الكلی را دارد نظیر مواردی كه شما نام بردید.

با وجود اینكه می دانیم قدرت تخریب و آسیب قرص های روان گردان و سیگار و مواد مخدر از الكل بیشتر است، چرا فقط مشروبات الكلی حرام شده است؟

در منظر دینی تنها شراب و مشروبات الكلی حرام نیست بلكه استفاده از هر ماده ای كه برای بدن ضرر دارد و یا تاثیر مشروبات الكلی را دارد نظیر  مواردی كه شما نام بردید حرام می باشد(1) آيات و ر وایات متعددي درباره جلوگیري از ضرر رساندن به بدن وجسم و حتي حرمت استفاده از ساير مواد مخدر كه اثري مشابه مشروبات الكلي دارند  وارد شده است، مثلا در روايتي امام كاظم (ع) مي فرمايد:« خداوند شراب را به خاطر نامش حرام نكرده؛ بلكه به سبب پيامدهاي آن حرامش كرده است؛ پس هر چيزي كه پيامدهاي شراب را داشته باشد آن نيز حرام است». (2) و  هم چنین برخي از فقها علاوه بر روایات از آیاتي از قرآن مانند : «وَلاَ تَقْتُلُواْ أَنفُسَكُمْ إِنَّ اللَّهَ كَانَ بِكُمْ رَحِیمًا»(3) استنباط كرده اند كه مطلق ضرر زدن به نفس از هر راهي كه باشد نظير  مصرف مواد مخدر جايز نيست   .(4) و از آن جائي كه استعمال مواد مخدر   استقبال از هلاكت است  اين  آیه شریفه قرآن مي تواند اشاره روشني به ممنوعيت انواع مواد مخدر باشد: "«وَ لا تُلْقُوا بِأَیْدِیكُمْ إِلَي التَّهْلُكَةِ»" (5)

لذا مي توان چنين نتيجه گرفت  هر ماده مخدري كه در گذشته بوده و يا الان موجود است و يا حتي در آينده با هر نامي بوجود آيد و مصرف آن انسان را مست و يا از حالت عادي خارج كند  مثل كراك ، شيشه ، ترياك ،هروئين ، كوكائين ،حشيش، ماريجوانا وانواع قرص های روان گردان و  ... در منظر قرآن نهي شده است.

و البته در روايات اهل بيت (ع) به عنوان  مفسر حقيقي آيات قرآن به صورت كلي  نيز حكم اين مواد كه مصرف آنها براي بدن مضر بوده و يا موجب تخريب اعضاء بدن و اختلالات جسمي و روحي مي شود نيز بيان شده است. رواياتي همچون فرمايش گهر بار پيامبر اسلام (ص) كه فرمود: «لا ضرر و لا ضرار في الاسلام» در اسلام نه ضرر ديدن هست و نه ضرر رساندن (6) و يا روايت امام صادق (ع) كه فرمود: «خداوند چیزهایی را حرام كرده كه علاوه بر این كه مورد نیاز بشر نیست، موجب فساد و تباهی است".(7)

بر همين اساس تمام مواد مخدر كه هم براي بدن و جامعه مضر بوده و هم باعث ضرر رساندن به ديگران مي شود و ثمري جز فساد و تباهي  براي فرد و جامعه ندارند، كاملا در دين بيان شده است.

تنها تفاوتی كه بین مشروبات الكلی با سایر مواد مخدر وجود دارد این است كه  مشروبات الكلی كه به صورت طبیعی مایع هستند علاوه بر حرمت در استعمال نجس نیز می باشند در حالی كه سایر مواد مخدر اگر چه استعمالشان حرام است ولی نجس محسوب نمی شوند.

 

پي نوشت ها:

1. آیت الله مكارم شیرازی، استفتاآت ،ج3، س493؛  آیت الله فاضل لنكرانی، جامع المسائل، ج2، س943؛ آیت الله خامنهای، استفتاآت، س 1403؛ آیت الله تبریزی، استفتائا ت، س2184؛

2. كليني ، الكافي ، دارالكتب الاسلامي ،1388ش، تهران،ج6 ،ص412 حديث2 .

3.نساء(4) آيه 29

4 . استاد كاظم مدیر شانه چي ، آیات الاحكام ، ص 169 ،بي جا بي تا

5. بقره (2)آیه 195. 

6. علامه مجلسي، بحارالانوار،دار احياء التراث العربي، 1403ق ،بیروت. ج 76، ص 345 .

7. بحارالانوار، همان، ج 6، ص 93 .