یعنی برای ما می شود دو قنوت .
3 - ایا به قول سنی ها می توان حتی در حالی که امام در ابتدای سلام دادن به نماز است ما اقتدا کنیم و بنشینیم و هیچ نگوییم و بعد از اتمام سلام ما بلند شده و نماز خودمان را بخوانیم ؟
4 - در چه موقعی می توانیم جماعت را رها کنیم و ادامه ی نماز را فُرادا بخوانیم ؟ مثلاً کاری پیش آمده است ؟
5 - اگر در صف نماز جماعت قرار گرفتیم و دیدیم امام جماعت قرآئت عربی صحیح ندارد ؛ چه کنیم با او ادامه دهیم و نمازمان درست است و یا باید نماز را رها کنیم چون نمازش باطل است و یا از آن جایی که فهمیدیم ؛ نماز را فُرادا ادامه دهیم ؟
6 - امام جماعت مسجد محل ما رکعت سوم و چهارم ؛ تسبیحات اربعه را خیلی سریع می خواند و ما که مثلاً در رکعت دوم به او رسیدیم و برای ما رکعت اول می شود و او بلند شده و وارد رکعت سوم می شود که تسبیحات اربعه را می خواند ؛ ما هم بلند می شویم ولی چون برای ما رکعت دوم حساب می شود بایستی حمد و سوره را بخوانیم ؛ ولی امام جماعت انقدر سریع می خواند که ما هنوز حمد را تمام نکرده ایم او به رکوع می رود ؛ در این مواقع ما چه کنیم ؟

پرسش 1:
ما از کجاي نماز جماعت مي توانيم به امام جماعت اقتدا کنيم ؟

پاسخ:
پرسشگر گرامي، با سلام و سپاس از ارتباط­تان با مرکز ملي پاسخگويي به سوالات ديني
در هر رکعتي تا پيش از بلند شدن امام جماعت از رکوع، انسان مي تواند اقتدا کند و به جماعت ملحق شود.
همچنين در رکعت آخر و هنگام تشهد و سلام امام جماعت مي شود اقتدا کرد . در اين صورت فقط انسان به ثواب نماز مي رسد و جزء رکعات نماز او به حساب نمي آيد.
پي نوشت :
1. آيت الله خامنه اي ، اجوبه استفتائات ، س 567.

پرسش 2:
آيا اگر در رکعت دوم ما به امام جماعت اقتدا کنيم و براي ما رکعت اول حساب مي شود ؛ ايا با اينکه رکعت اول است آيا مي توان با امام جماعت قنوت را خواند ؟ و در رکعت دوم هم دوباره قنوت بخوانيم ؟
شرح : يعني براي ما مي شود دو قنوت .

پاسخ:
در اين صورت انسان بايد با امام جماعت قنوت بخواند . در رکعت بعد اگر وقت شد، مستحب است قنوت بخواند . اگر وقت نشد ، قنوت را نخواند.(1)
پي نوشت :
1. امام خميني ، توضيح المسائل ،م1439 ( مطابق با نظر مقام معظم رهبري).
پرسش 3:

آيا به قول سني ها مي توان حتي در حالي که امام در ابتداي سلام دادن به نماز است ما اقتدا کنيم و بنشينيم و هيچ نگوييم و بعد از اتمام سلام ما بلند شده و نماز خودمان را بخوانيم ؟

پاسخ:
در رکعت آخر نماز هم مي شود اقتدا کرد .در آن حال انسان مي تواند تشهد را بخواند. بعد از تمام شدن نماز امام جماعت، بلند شود و نماز خود را بخواند.(1)
اين حکم فقط در صورتي است انسان به تشهد امام جماعت برسد. بنابراين در حال سلام دادن امام جماعت نمي شود اقتدا کرد.
پي نوشت :
1. آيت الله خامنه اي ، اجوبه استفتائات ، س 567.
پرسش 4:
در چه موقعي مي توانيم جماعت را رها کنيم و ادامه ي نماز را فُرادا بخوانيم ؟ مثلاً کاري پيش آمده است ؟
پاسخ:

در هر صورتي انسان مي تواند نيت فرادا کند و نماز خود را به صورت فرادا ادامه بدهد.(1)
پي نوشت :
1. امام خميني ، توضيح المسائل ،م1423 ( مطابق با نظر مقام معظم رهبري).
پرسش 5:

اگر در صف نماز جماعت قرار گرفتيم و ديديم امام جماعت قرآئت عربي صحيح ندارد ؛ چه کنيم با او ادامه دهيم و نمازمان درست است و يا بايد نماز را رها کنيم چون نمازش باطل است و يا از آن جايي که فهميديم ؛ نماز را فُرادا ادامه دهيم ؟

پاسخ:

در نماز لازم نيست که انسان ، نکات تجويدي را مراعات کند، بلکه همين مقدار که انسان حروف را از مخارج آن ادا کند، به صورتي که عرب بگويد تلفط او درست است ، کافي مي باشد.
اگر انسان در نماز جماعت متوجه شود که امام جماعت نماز را غلط خواند، اگر مي شود بايد به او بفهماند. اگر امکان ندارد و يا اينکه به صورت کلي قرائت امام اشتباه است، بايد نيت فرادا کند. نماز خود را فرادا بخواند . بايد از همان جايي که امام غلط خوانده است، ادامه بدهد.(1)
پي نوشت:
1. سوال تلفني از دفتر آيت الله خامنه اي (7746666-0251).
پرسش 6:
امام جماعت مسجد محل ما رکعت سوم و چهارم ؛ تسبيحات اربعه را خيلي سريع مي خواند و ما که مثلاً در رکعت دوم به او رسيديم و براي ما رکعت اول مي شود و او بلند شده و وارد رکعت سوم مي شود که تسبيحات اربعه را مي خواند ؛ ما هم بلند مي شويم. ولي چون براي ما رکعت دوم حساب مي شود بايستي حمد و سوره را بخوانيم ؛ ولي امام جماعت انقدر سريع مي خواند که ما هنوز حمد را تمام نکرده ايم او به رکوع مي رود ؛ در اين مواقع ما چه کنيم ؟

پاسخ:

در صورتي که انسان وقت نداشته باشد ،نبايد سوره را بخواند .خواندن قنوت هم در هر صورت مستحب است.
بنابراين در اين گونه موارد بايد سوره حمد را حتما بخوانيد و به رکوع برسيد . اگر به رکوع امام نرسيديد ،در سجده خود را به امام برسانيد.(1)
پي نوشت :
1. امام خميني ، توضيح المسائل ، م1442 و م1443 ( مطابق با نظر مقام معظم رهبري).

با توجه به عدم امکان پاسخگویی در بخش نظرات لطفا سوالات خود را در سامانه «ارسال پرسش» یا بخش «پاسخگویی آنلاین» مطرح نمائید

CAPTCHA
سوال امنیتی
لطفا پاسخ سوال را بنویسید.