سلام و با عرض خسته نباشید.
من با گروه خونی b+ هستم که قصد ازدواج با پسر عموی خودم که دارای گروه خونی o می باشد هستم.سؤالم اینست که آیا برای بچه دار شدن مشکلی در رابطه با گروه خونی پیدا می کنیم . یا نه
در ضمن اینکه پدر و مادرپسر عمومی من دختر خاله پسر خاله هستند ولی پدر ومادر من فامیل نیستند
میتونم با اطمینان بگم که 80 درصد ازدواج های ما فامیلی بوده و لی خدا را شکر تا حالا هیچ مشکلی نداشتیم.
ممنون میشم اگه بتونین منو راهنمایی کنین.

پرسشگر گرامی با سلام و تشکر و تسلیت ایام عزای امام حسین (ع)!
متفاوت بودن گروه های خونی A ، AB ، B ، O دختر و پسر در ازدواج مشکلی را ایجاد نمی کند اما صرف نظر از گروه های خونی A ، AB ، B ، O گروه های خونی دیگری وجود دارند. یکی از گروه های خونی وجود عامل RH یا عدم آن است .پزشکان از سالیان دراز متوجه شده بودند که گاهی اوقات نوزاد بعضی از مادران در زایمان های بعدی، دوم و سوم دچار بیماری یرقان شده و به علت همولیز گلبول های قرمز خون و کم خونی شدید فوت می کنند.
بنابر تحقیقات گسترده در این زمینه حدود 85 تا 90 درصد انسان ها دارای RH مثبت و بقیه دارای RH منفی هستند، انتقال عامل RH یک مسئله ارثی است. تجربه ثابت کرده است که اگر پدر RH مثبت و مادر RH منفی داشته باشند، در بارداری اول مقداری از عامل RH جنین که از پدرش گرفته، داخل خون مادر می شود. در خون مادر ماده ضد RH به وجود می آید. این باعث به وجود آمدن بیماری یرقان در نوزاد در زایمان های بعدی مادر می گردد. بدیهی است اگر خون پدر و مادر هر RH مثبت یا منفی باشد یا پدر RH منفی و مادر RH مثبت، اتفاقی نخواهد افتاد. جای نگرانی در ازدواج و بارداری مادر نیست. امروزه برای جلوگیری و پیشگیری از این بیماری در ازدواج هایی که پدر RH مثبت و مادر RH منفی دارند،دو کار صورت می گیرد؛
اول اینکه در آزمایشات قبل از ازدواج این عامل را مورد بررسی قرار می دهند. توصیه می کنند در صورت امکان همچنین ازدواجی صورت نگیرد.
دوم اینکه در صورت اصرار در ازدواج به دختر و پسر توصیه می کنند که در هنگام زایمان نوزاد اول آمپول ضد RH به مادر تزریق شود تا از به وجود آمدن ضد RH در خون مادر جلوگیری کنند تا مادر در زایمان های بعدی مشکلی نداشته باشد و نوزاد سالمی به دنیا بیاورد.(1)
فرضيه زيان بار بودن پيوندهاي فاميلي از جهت توليد فرزندان ناسالم و ناقص، داراي ارزش علمي نيست، بلكه تئوري متزلزلي است كه عده ‏زيادي از دانشمندان زيست شناس آن را باطل و مردود مي‏شناسند.
در آيين مقدس اسلام ازدواج با بستگان، قانوني و مجاز شناخته شده و مشروعيت آن در دين الهي، روشنگر اين حقيقت است كه وصلت‏هاي فاميلي مستلزم ضرر و خطر نيست. در حقیقت در مورد ترجيح ازدواج غير فاميلي بر فاميلي دليلي نداريم، ولي از آن جا كه ازدواج فاميلي، در ميان ائمه(ع) و فرزندان آنان به دفعات رخ داده، مي توان آن را دليلي بر بي مشكل بودن آن قلمداد كرد.
به علاوه پيوند با ارحام مايه تحكيم روابط خانوادگي و گسترش ريشه‏هاي فاميلي است. امام زين العابدين(ع) فرمود: "كسي كه براي خدا و به قصد صله رحم ازدواج نمايد، خداوند او را به تاج بزرگي و عظمت، مفتخر و سرافراز خواهد ساخت".(2)
ممكن است به همان درصد كه ازدواج‏هاي غير فاميلي باعث معلوليت فرزندان مي‏شود، در ازدواج فاميلي نيز باعث معلوليت بشود، ولي اين طور نيست كه تمامي ازدواج‏ها اين گونه باشد، البته احتمال بيماري و نقص در فرزندان حاصل ازدواج هاي فاميلي بيش از ازدواج هاي غير فاميلي است.
خوشبختانه در زمان ما قبل از ازدواج از طريق آزمايش خون و ژنتیک مي‏توان از بروز معلوليت‏هاي ناشي از ازدواج فامیلی جلوگیری كرد.
به همین خاطر توصیه می شود که در آزمايش هاي پيش از ازدواج دقّت شود، چون ممكن است در اجداد يك شخص، ژن بيماري زا وجود داشته باشد. پس از چند نسل، به زن و شوهر فاميل منتقل شود. ژن از پدر و مادر به فرزندشان منتقل شده و بيماري بروز كند.
چنانچه خواستار ازدواج با پسر عموی خويش هستيد ،بهتر است اين مسأله را در خانواده خود مطرح كنيد. در اولين فرصت آزمايشات و مشاوره پزشكي و ژنتیکی لازم را جهت اطمينان به عدم اشكال آن انجام دهيد .سپس تصميم نهايي خود را بگيريد.
موفق باشيد.
پي نوشت‏ها:
1. روانشناسی کودکان و نوجوانان استثنایی، بهروز میلانی فر، ص 88.
2. گفتار فلسفي، بزرگسال، و جوان، ج 2، ص 282، به نقل از وسائل الشيعه، ج 14، ص 31.